eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 07-11.07.08

Rynek walutowy 07-11.07.08

2008-07-11 19:23

W mijającym tygodniu najważniejszym wydarzeniem był odbywający się w Japonii szczyt G8. Przywódcy 7 najbardziej uprzemysłowionych państw i Rosji zebrali się, by dyskutować o biedzie, pogarszającym się stanie środowiska oraz rosnących drastycznie cenach (przede wszystkim ropy i żywności).

Przeczytaj także: Rynek walutowy 30.06-04.07.08

Szczyt G8 nie przyniósł rezultatów

Trzydniowy szczyt nie przyniósł jednak spodziewanych efektów w postaci konkretnych rozwiązań. Rezultatem tego spotkania jest jedynie apel do krajów bogatych w zapasy żywności, aby te zapasy uwolniły, dzięki czemu ceny żywności mogłyby przestać rosnąć. Nie określono natomiast, w jaki sposób należy działać, aby rozwiązać problem rekordowych cen ropy naftowej.

Rynek nieruchomości pozostaje w kłopotach

W tym tygodniu nie było wielu publikacji makroekonomicznych. We wtorek okazało się, że sytuacja na amerykańskim rynku nieruchomości cały czas się pogarsza, gdyż indeks podpisanych umów sprzedaży domów spadł o 4,7%. Z kolei w czwartek napłynęły pozytywne wiadomości z rynku pracy w USA. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych znacznie spadła (z 404 tyś. do 345 tyś.). Natomiast w piątek poznaliśmy nastroje konsumentów, które według indeksu Uniwersytetu Michigan wyniosły 55,5 pkt. Jak widać nastąpiła poprawa sytuacji pracowników, ale nie ma to przełożenia na sytuacje na rynku nieruchomości, który jeszcze przez dłuższy czas może pozostać w poważnych kłopotach.

Już blisko do rekordów

Kurs EUR/USD odbił się w poniedziałek od poziomu 1,56 i przez ten tydzień dotarł tuż ponad poziom 1,59. Stąd już niedaleka droga do historycznych rekordów ponad 1,60. Jeśli w przyszłym tygodniu trend wzrostowy się utrzyma, to z pewnością będziemy testowali ten poziom.

Historycznie mocna złotówka

Mijający tydzień był również rekordowo dobry dla polskiej waluty. Pojawiające się komentarze o tym, że ministerstwo finansów nie będzie interweniowało na rynku w celu osłabienia złotego dodawały siły naszej walucie. Z każdym dniem jej wartość rosła, a kursy EUR/PLN i USD/PLN ustanawiały coraz to nowe, niższe rekordy. Para EUR/PLN przebiła psychologiczną barierę 3,30, co skutkowało szybkim ruchem do 3,26 w piątek, a kurs USD/PLN po przebiciu 2,10 spadł do okolic 2,05. Premier Donald Tusk skomentował te wydarzenia mówiąc, że silny złoty jest "dobrym fenomenem" dla Polski.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

oprac. : Dariusz Pilich / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: