eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rating funduszy inwestycyjnych - czerwiec 2008

Rating funduszy inwestycyjnych - czerwiec 2008

2008-07-11 13:46

Przeczytaj także: Rating funduszy inwestycyjnych - maj 2008

Trudno nie odnieść wrażenia, że szczególnie po ostatnich spadkach, pułapy osiągane przez ceny akcji na warszawskiej giełdzie, stają się coraz bardziej atrakcyjne. Strona podażowa mocno się skurczyła, rynek jest mocno wyprzedany, brak jednak popytu. Teoretycznie to dobry moment do rozważenia decyzji o rozpoczęciu stopniowego wchodzenia na rynek i szanse załapania się na „dołek dołków”. Ryzyko jest jednak wciąż bardzo wysokie i nie można wykluczyć, że w krótkim terminie spadki jeszcze pogłębią się. Dlatego ewentualne zakupy funduszy akcji czy mieszanych należy rozłożyć na raty, i to najlepiej w perspektywie co najmniej kilku najbliższych miesięcy.

fot. mat. prasowe

Stopy zwrotu funduszy akcji w ostatnim roku – najlepsi i najgorsi

Stopy zwrotu funduszy akcji w ostatnim roku – najlepsi i najgorsi

Ziściły się niestety nasze przewidywania z zeszłego miesiąca – średnia roczna strata funduszy akcji sięgnęła, a nawet przekroczyła poziom -35 proc., osiągając ostatecznie wartość -37,23 proc.! W przypadku rekordzisty – subfunduszu FORTIS Akcji, strata przekroczyła 54 proc. Tylko trzy fundusze straciły mniej niż 30 proc.

Według danych Analiz Online, w czerwcu aktywa funduszy inwestycyjnych spadły poniżej 100 mld zł, czyli do poziomu nie oglądanego od końca 2006 roku. Pozostaje to w ścisłym związku z narastającymi stratami funduszy, straszącymi klientów w różnorakich zestawieniach, które można znaleźć chociażby na łamach prasy codziennej. Oczekujemy jednak, że spadek aktywów funduszy sięgnął dna lub jest już bardzo go bliski. Nie spodziewamy się przy tym, że teraz aktywa zaczną lawinowo rosnąć. Popyt na fundusze wciąż będzie niski, natomiast ustabilizuje się podaż – chętnych do umarzania jednostek będzie równie niewielu jak do kupowania.

Fundusze obligacji


W segmencie funduszy papierów dłużnych również nie działo się w czerwcu najlepiej. Na skutek rosnących rentowności obligacji obniżyły się ich ceny, co oczywiście w konsekwencji doprowadziło do spadków wartości jednostek uczestnictwa inwestujących w nie funduszy. Jedynie trzy z nich wyszły na plus, zaś średnia dla tej grupy wyniosła -0,68 proc. – wynik zdecydowanie gorszy od spadków jakie zanotowano w maju (-0,49 proc.), choć wydawało się wówczas, że już nic go nie przebije. Skumulowana średnia strata funduszy obligacji za maj i czerwiec sięgnęła już -1,17 proc. Jak pokazało życie – fakt zaliczania tych funduszy do kategorii bezpiecznych nie oznacza wcale, że nie mogą one w określonych okolicznościach okolicznościach przynieść uczestnikom straty, choć oczywiście relatywnie niewielkiej.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: