eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rating funduszy inwestycyjnych IX 2009

Rating funduszy inwestycyjnych IX 2009

2009-10-07 02:10

Rating funduszy inwestycyjnych IX 2009

Zmiany indeksów GPW (na 30 września br.) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Dzięki wzrostom na giełdach w Bombaju, Moskwie i Sao Paulo, we wrześniu najwięcej można było zyskać inwestując w fundusze globalnych rynków wschodzących.

Przeczytaj także: Wyniki funduszy inwestycyjnych na plus

We wrześniu polska giełda wyraźnie odstawała od większości rynków zagranicznych. Wszystkie główne indeksy zakończyły miesiąc na minusach, przy czym największa przecena dotknęła spółki małe (sWIG80 stracił 3,46 proc.) i średnie (mWIG40 spadł o 3,35 proc.). Walory największych firm zanotowały nieco mniejszy spadek – o 0,92 proc. Cały rynek natomiast wypadł dokładnie 0,99 proc. pod kreską.

fot. mat. prasowe

Zmiany indeksów GPW (na 30 września br.)

Zmiany indeksów GPW (na 30 września br.)

Pozostawanie przez naszą giełdę w trendzie horyzontalnym wpłynęło oczywiście negatywnie na wyniki funduszy polskich akcji. Prawie wszystkie kategorie funduszy, w których walory krajowych spółek stanowią znaczący udział, zakończyły miesiąc na minusie. Przeciętnie wartość jednostki uczestnictwa w grupie funduszy akcji małych i średnich spółek spadła o 1,9 proc., w grupie funduszy akcji uniwersalnych o 0,5 proc., a w grupie mieszanych (zrównoważonych) o 0,3 proc.

Najlepszy spośród funduszy akcyjnych zanotował wzrost wartości jednostki uczestnictwa o blisko 3,2 proc. Wypadając tym samym znacząco lepiej zarówno od naszego benchmarku (-0,86 proc.), czyli stopy odniesienia, którą obliczamy na podstawie zmian indeksu WIG i średniej rentowności 52-tygodniowych bonów skarbowych, w proporcjach 9 o 1, jak i rynkowej średniej (-0,5 proc.). Najsłabszy fundusz – Allianz Akcji Plus – przyniósł stratę w wysokości 3,4 proc. Generalnie spośród 33 funduszy akcji uniwersalnych, na plusie wrzesień zakończyło tylko dziewięć z nich.

fot. mat. prasowe

Średnie stopy zwrotu funduszy akcji we wrześniu

Średnie stopy zwrotu funduszy akcji we wrześniu

Tym razem zdecydowanie najwięcej powodów do zadowolenia mają posiadacze funduszy zaliczanych do kategorii akcji globalnych rynków wschodzących. W większości przypadków głównym przedmiotem lokat tych funduszy są Brazylia, Rosja, Indie i Chiny, czyli tzw. BRIC. Dzięki sporym wzrostom na giełdach zwłaszcza trzech pierwszych spośród wymienionych krajów, to właśnie te fundusze przyniosły inwestorom największe zyski, które średnio podliczyliśmy na 8,7 proc. Dobrze wypadły też fundusze akcji z kategorii globalnych i europejskich rynków rozwiniętych, rynku amerykańskiego oraz europejskich rynków wschodzących.

Najrozsądniejszą obecnie strategią dla inwestorów o krótkim i średnim horyzoncie inwestycyjnym, posiadającym jednostki uczestnictwa funduszy ze znacznym udziałem akcji, czy to agresywnych, czy mieszanych (zrównoważonych), czy stabilnego wzrostu, wydaje się stopniowe ograniczanie zaangażowania w te lokaty i przygotowanie się na możliwość wystąpienia korekty wzrostów, które w zasadzie trwają już przecież nieprzerwanie od połowy lutego. Przy obecnych cenach, korzystnym rozwiązaniem może okazać się, np. sprzedaż połowy posiadanych jednostek. Jakby na to nie patrzeć, wyceny są obecnie o kilkadziesiąt procent wyższe niż na początku 2009 roku.

 

1 2

następna

Alior Bank: oferta dla firm

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: