eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rating funduszy inwestycyjnych - maj 2008

Rating funduszy inwestycyjnych - maj 2008

2008-06-12 11:46

Rating funduszy inwestycyjnych - maj 2008

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (12)

W maju pociechą dla inwestorów mogły być co najwyżej dwa długie weekendy, bo na giełdzie kolejny miesiąc wiało nudą, co przełożyło się na wyniki funduszy. Widać rynek wciąż szuka ukojenia po traumatycznych przejściach z początku roku. Jeśli niepewność i ostrożność się utrzymają, to czekają nas wyjątkowo spokojne wakacje.

Przeczytaj także: Rating funduszy inwestycyjnych - luty 2008

Fundusze akcji


Osoby inwestujące w fundusze polskich akcji, maja do szczególnie udanych miesięcy zaliczyć raczej nie mogą, choć nie był to też miesiąc najgorszy. Wszystkie główne indeksy mierzące koniunkturę na warszawskim parkiecie straciły na wartości. Najszerszy indeks WIG spadł nieznacznie, tylko -0,14 proc. Nieco gorzej radził sobie indeks blue chipów WIG 20 (-0,59 proc.). W dalszym ciągu słabsza koniunktura panowała w segmencie małych i średnich spółek (mWIG40 spadł -2,67 proc., a sWIG80 o -3,14 proc.). Mieliśmy zatem kolejny miesiąc bez wyraźnie zarysowanego trendu.

W takiej sytuacji trudno od funduszy akcji oczekiwać dużo lepszych wyników. Średnia stopa zwrotu w tej kategorii wyniosła -0,49 proc. i była nieco gorsza od naszego benchmarku (punktu odniesienia), składającego się w 80 proc. ze zmiany WIG i w 20 proc. ze zmiany rentowności 52-tygodniowych bonów skarbowych, który niemal nie uległ zmianie – stracił -0,01 proc. Wynik lepszy od wartości odniesienia osiągnęło dziewięć funduszy, czyli blisko jedna trzecia, z których najlepszy DWS Polska FIO Akcji odnotował 2,06-proc. wzrost wartości jednostki uczestnictwa. Po przeciwnej stronie szali znalazł się Fortis FIO subfundusz Fortis Akcji, który stracił -2,53 proc.

Wyraźnemu pogorszeniu uległy też 12-miesięczne wyniki funduszy. Z jednej strony jest to oczywiście konsekwencją niewielkich spadków na giełdzie w maju, ale również wysokiej bazy sprzed roku, kiedy to z kolei wzrosty na giełdzie z dnia na dzień pchały indeksy na kolejne rekordowe poziomy. Średnia strata w grupie funduszy akcji polskich uniwersalnych w tym okresie wyniosła -25,4 proc. (na minusie były wszystkie fundusze). Przy czym wyniki znacznie się wahają – od -2,67 proc. (PKO/CS subfundusz Akcji Plus) do -43,24 proc. (subfundusz Fortis Akcji, zarządzany przez Skarbiec TFI). Zaskakująco dobry na tle konkurencji wynik funduszu PKO/CS może dziwić. Dlatego należy zaznaczyć, że fundusz rozpoczął działalność pod koniec maja ubiegłego roku, a jego aktywa były wówczas stosunkowo nieduże i najwięcej ze wszystkich funduszy skorzystał na krótkim odbiciu, z którym mieliśmy do czynienia od połowy sierpnia do końca października zeszłego roku.

 

1 2 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: