eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Japonia: indeks Nikkei 225 stracił 1,3 proc.

Japonia: indeks Nikkei 225 stracił 1,3 proc.

2008-07-02 10:57

Japonia: indeks Nikkei 225 stracił 1,3 proc.

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Podstawowy indeks japońskiej giełdy Nikkei 225 stracił w środę na wartości 1,3 proc., co oznacza dziesiątą spadkową sesją z rzędu - to najdłuższa seria od 1965 r.

Przeczytaj także: Niższe ceny nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Japońska gospodarka bazująca w ok. 80 proc. na eksporcie łapie zadyszkę: z jednej strony ze względu na spadki konsumpcji w USA i Europie, które są największymi rynkami zbytu, z drugiej wysokie ceny transportu sprawiają, że nawet dostawy do Chin oraz Indii w mniejszym stopniu odczuwających spowolnienie, stają się mało opłacalne. Najdynamiczniejsze azjatyckie rynki wschodzące charakteryzują się mało wydajnym wykorzystaniem energii, dlatego przy obecnych cenach ropy naftowej nie będą w stanie podtrzymać kilkunastoprocentowego tempa rozwoju, ale największe japońskie koncerny z Sony na czele zapowiadają, że nadal będą stawiać na te właśnie kraje, aby uniezależnić się w przyszłości od zawirowań na starym kontynencie i w USA.

SYTUACJA NA GPW


Na warszawskim parkiecie trudno obecnie znaleźć chętnych na zakupy, chociaż wiele spółek przedstawia atrakcyjne projekty inwestycji i rozwija się zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w dynamicznym tempie. Łatwo więc zrozumieć frustracje inwestorów posiadających w portfelu papiery tracące na wartości, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nasza gospodarka wciąż jest jedną ze zdrowszych w Europie, ale nie bez winy jest tutaj mocny kurs złotego, powstrzymuje i tak już bardzo ostrożny, zagraniczny popyt z dala od GPW i pozostawia nas samych sobie. A z tym wyraźnie sobie nie radzimy, o czym świadczy choćby najniższe zamknięcie indeksu WIG20 od ponad 2 lat. We wtorek najbardziej odporne na spadki były największe spółki (WIG20 - 1,3 proc.) i sektor bankowy (-1,2 proc.), a to drugiej stronie rynku znalazły się spółki deweloperskie (-4,6 proc.) i spożywcze (-3,0 proc.).


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Amerykańskie indeksy po nieudanej stracie zdołały wyjść na plus. DJIA zyskał 0,3 proc., S&P 500 wzrósł o 0,4 proc., a NASDAQ o 0,5 proc.. We wtorek Bank of America sfinalizował transakcję przejęcia firmy udzielającej pożyczek hipotecznych Coutrywide Financial, która była jednym z najbardziej zaangażowanych podmiotów na rynku kredytów subprime. Połączenie tych instytucji przełoży się na redukcję kilku tysięcy miejsc pracy w sektorze finansowym, co po wcześniejszych zapowiedziach zwolnień w bankowości inwestycyjnej (ok. 10 proc. etatów) i sektorze publicznym (kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy) oraz zamykania fabryk samochodów układa się w spójny negatywny obraz amerykańskiego rynku pracy. Indeks ISM powrócił powyżej 50 pkt, ale reakcja inwestorów była raczej neutralna, gdyż ceny w tym dziale gospodarki wzrosły najsilniej od 29 lat.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: