eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Słaby dolar powoduje wzrost ceny surowców

Słaby dolar powoduje wzrost ceny surowców

2008-06-30 12:26

Słaby dolar powoduje wzrost ceny surowców

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W ubiegły piątek ceny ropy osiągnęły kolejny rekord w pobliżu 143 dolarów za baryłkę. Najnowszy raport CFTC pokazał, że inwestorzy o nastawieniu spekulacyjnym ponownie zaczęli obstawiać słabszego dolara.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Wobec ciągle negatywnych danych z amerykańskiej gospodarki inwestorzy uznali perspektywę podwyżek stóp w USA za zbyt odległą i prawdopodobieństwo podwyżek w najbliższym czasie według oceny rynku drastycznie spadło. Słabość dolara przekłada się na wzrost cen surowców oraz spadek indeksów akcji (za ropą). Na giełdzie spadają m.in. konglomeraty, które nie dostosowały jeszcze swoich systemów dystrybucji do tak wysokich cen ropy.

Dzisiaj rynek oczekuje danych o inflacji z Eurolandu oraz Chicago PMI, jednak dominujące w tym tygodniu będą dane z rynku pracy, które ze względu na Dzień Niepodległości publikowane będą w czwartek. W między czasie publikowana będzie seria istotnych danych z gospodarki amerykańskiej: wydatki na konstrukcje budowlane, indeks ISM (wtorek) oraz zamówienia fabryczne (środa) - ze strefy euro: PMI sektor produkcyjny, stopa bezrobocia (wtorek), PPI (środa) oraz sprzedaż detaliczna (czwartek).

W czwartek zapadnie również decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro oraz w Wielkiej Brytanii.

Rynek oczekuje generalnie słabych danych z gospodarki amerykańskiej, więc niespodzianką mogą być jedynie dane dużo gorsze od oczekiwań. Z drugiej strony zaskoczeniem mogą być dane z gospodarki europejskiej, które mogą okazać się słabsze niż tego rynek się spodziewa.

Taka kombinacja może oznaczać przedłużenie się obecnej konsolidacji na EURUSD ze wskazaniem na lekkie osłabienie dolara wynikające z ogólnego sentymentu na rynku.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Indeks nastroju Uniwersystetu Michigan (dane końcowe) : 56,4pkt. wobec pczekiwanych 56,7pkt.Poprzednia wartość:56,7pkt.
  • PL: Ministerstwo Finansów szacuje, że po sześciu miesiącach tego roku deficyt budżetu wyniósł około 1,5 miliarda złotych.
  • E-Z: Indeks nastrojów gospodarczych w strefie euro w czerwcu spadł do 94,9 punktu wobec 97,6 punktu po korekcie w maju.
  • US: PCE Deflator: 3,1%r/r wobec oczekiwań na poziomie 3,2%. Poprzednia wartość:3,2%
  • US: Przychody Amerykanów: 1,9% wobec oczekiwań na poziomie 0,4%. Poprzednia wartość:0,3%
  • US: Wydatki Amerykanów: 0,8% wobec oczekiwań na poziomie 0,7%. Poprzednia wartość:0,4% 2008-06-30
  • PL: Wojtyna z RPP: " To, że obecne szoki cenowe w gospodarce mają charakter zewnętrzny, nie oznacza, że Rada Polityki Pieniężnej nie powinna na nie reagować".
  • E-Z: Wskaźnik nastrojów wśród konsumentów spadł w bieżącym miesiącu do minus 17 punktów z minus 15 punktów w maju.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: