eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Polisa albo fundusz jako prezent ślubny?

Polisa albo fundusz jako prezent ślubny?

2008-06-27 11:22

Przeczytaj także: Inwestowanie w fundusze z ubezpieczeniem


Pełnomocnictwo do lokaty

Innym rozwiązaniem może być prezent w postaci lokaty bankowej czy jednostek funduszy inwestycyjnych, aczkolwiek tu sytuacja jest bardziej skomplikowana. Po pierwsze, standardowo nie ma możliwości otwarcia tego typu produktów na rzecz innej osoby dorosłej. Jedynym wyjściem jest ustanowienie pełnomocnictwa na rzecz Nowożeńców do własnego produktu, np. posiadanej lokaty bankowej. Młoda Para będzie mogła wypłacić z niej środki na podstawie pełnomocnictwa, chociaż właścicielem lokaty będzie nadal osoba przekazująca prezent. Analogicznie jest w przypadku funduszy inwestycyjnych. Do ustanowienia pełnomocnictwa nie jest konieczna obecność osoby, na rzecz której jest ono dokonywane. Wystarczy, aby przyszły gość weselny udał się do banku czy TFI i złożył stosowne pełnomocnictwo. W odróżnieniu od polisy, wręczając pełnomocnictwo do lokaty czy rejestru w funduszu można więc zrobić Nowożeńcom niespodziankę.

W przypadku prezentów w postaci pełnomocnictwa do lokat czy rejestru w funduszu inwestycyjnym też pojawia się problem podatku od darowizn, o którym zwykle nie myśli się otrzymując gotówkę w kopercie. Podatkiem tym nie są objęte prezenty od najbliższej rodziny, ale już w przypadku rodziny dalszej czy osób niespokrewnionych, trzeba o nim pamiętać. Stawka podatku może wynieść od 3% do nawet kilkunastu procent w zależności od kwoty i rodzaju pokrewieństwa, chyba, że wartość prezentu nie powoduje przekroczenie kwoty wolnej od podatku.

Komplikacje w przypadku papierów wartościowych

Jeszcze bardziej skomplikowane jest przekazanie w formie prezentu papierów wartościowych, czyli akcji, obligacji czy certyfikatów inwestycyjnych funduszy zamkniętych. W takim wypadku jedyną możliwością jest darowizna sporządzona u notariusza lub w obecności pracownika biura maklerskiego. Mankamentem tego rodzaju rozwiązania jest konieczność obecności obu stron (czyli gościa weselnego i Młodej Pary) podczas sporządzania umowy darowizny. Drugi mankament to niekorzystne rozwiązanie podatkowe, które polega na konieczności zapłaty podatku od zysków kapitałowych w przypadku późniejszej sprzedaży papieru od ceny sprzedaży (obdarowany nie poniósł kosztu nabycia). Koszt wykonania dyspozycji darowizny przez biuro maklerskie to ok. kilkadziesiąt złotych.

poprzednia  

1 2

oprac. : J.Sadowski, K.Siwek / expander expander

Jak sfinansować wakacje?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: