eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polska waluta umocniła się

Polska waluta umocniła się

2008-06-20 18:56

Polska waluta umocniła się

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Miniony tydzień korzystny był dla polskiej waluty. Złoty umocnił się zarówno w stosunku do dolara, jak i euro. Aprecjacja polskiej waluty trwała systematycznie przez cały tydzień.

Przeczytaj także: Amerykańska waluta umacnia się

RYNEK KRAJOWY


Podczas poniedziałkowej sesji złoty zaczął się umacniać do dolara, odreagowując wcześniejsze spadki. W wyniku wzrostów kursu EUR/USD doszło do spadku notowań USD/PLN do poziomu 2,1800.Kurs EUR/PLN pozostawała natomiast stabilny, poruszając się w przedziale 3,3800 - 3,3900. Na notowania rodzimej waluty nie wpłynęły publikowane dane z Polski dotyczące dynamiki wzrostu wynagrodzeń. W maju osiągnęła ona poziom 10,% r/r, co jest wynikiem niższym od oczekiwań, jak i wskazań kwietniowych. Spowolnienie wzrostu płac nie było na tyle duże, by znacząco zmniejszyć oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, a co za tym idzie przyczynić się do osłabienia złotego. Szanse na to, że koszt pieniądza zostanie podniesiony są bardzo duże. W opinii członka RPP Haliny Wasilewskiej-Trenker dokonanie tego typu interwencji pod koniec bieżącego miesiąca jest uzasadnione, gdyż jej odwlekanie trwa już dość długo. Uważa ona, że inflacja w Polsce w sierpniu wzrośnie do 5,0% r/r i później prawdopodobnie nie będzie się szybko obniżać.

W podobnym tonie wypowiedział się również inny członek RPP Andrzej Sławiński. Stwierdził on, że NBP jest obecnie w fazie, w której będzie się starał zaostrzać politykę pieniężną. Dodał on, że w sytuacji, gdy inflacja utrzymuje się na podwyższonym poziomie, mogą wzrastać oczekiwania inflacyjne.

Kolejna sesja przebiegała spokojnie, inwestorzy oczekiwali bowiem na środowe dane makroekonomiczne z Polski. Odczyt dynamiki produkcji przemysłowej w maju był znacznie słabszy od prognoz. Analitycy szacowali, że wyniesie ona 7,4%, wskaźnik ten jednak spadł do poziomu 2,3%. Był to znacznie gorszy wynik w porównaniu z danym sprzed miesiąca, kiedy dynamika produkcji przemysłowej kształtowała się na poziomie 14,9%. Nawet po uwzględnieniu dwóch długich weekendów majowych, dane te wypadają słabo. Przecenę polskiej waluty powstrzymały jednak publikowane przez Główny Urząd Statystyczny dane o inflacji PPI w maju. Wyniosła ona 2,8% wobec 2,3% miesiąc wcześniej, co było wynikiem niewiele wyższym od prognoz analityków. Słaba dynamika produkcji przemysłowej mogła być odebrana przez inwestorów jako wystarczający argument dla RPP do powstrzymania się od dalszego zacieśniania polityki monetarnej. Tak się jednak nie stało, a złoty zyskiwał nawet na wartości. Kurs USD/PLN zniżkował w okolice 2,1700, a EUR/PLN 3,3700. Polską walutę, jak również inne z naszego regionu, dodatkowo wspierał umacniający się forint.

Uczestnicy rynku oceniają, że w czerwcu dojdzie do podwyżki stóp procentowych, będzie ona jednak ostatnią interwencją Rady w najbliższym czasie. Kolejnych podwyżek będzie można się spodziewać w przypadku znacznego wzrostu inflacji. Opinię te potwierdzać mogą piątkowe dane. Inflacja bazowa w maju wzrosła o 3,2% wobec 2,8% miesiąc wcześniej, analitycy spodziewali się jednak, że wyniesie ona 3,3%. W trakcie ostatniej sesji w tygodniu złoty umacniał się, notując tygodniowe minima na poziomie USD/PLN 2,1510 oraz EUR/PLN 3,3620. Po danych o inflacji doszło jednak do niewielkiego osłabienia złotego.

Poziom EUR/PLN 3,3600 jest silnym wsparciem, jego przebicie może otworzyć drogę do znacznego umocnienia złotego i spadków w okolice 3,3400, a nawet niżej. Dopóki jednak nie nastąpi rozstrzygnięcie na parze EUR/USD, również notowania złotego nie powinny charakteryzować się dużą zmiennością. Nerwowość wśród inwestorów może być widoczne przed zaplanowaną na przyszły tydzień decyzją RPP w sprawie stóp procentowych. Gdyby nie doszło do podwyżki kosztu pieniądza, co byłoby dużym zaskoczeniem dla rynku, złoty straciłby na wartości. Obecnie bowiem decyzja o czerwcowej podwyżce jest już zdyskontowana przez inwestorów i wliczona w wycenę złotego.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: