eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polska waluta umocniła się

Polska waluta umocniła się

2008-06-20 18:56

Przeczytaj także: Amerykańska waluta umacnia się

RYNEK MIĘDZYNARODOWY


Mijający tydzień nie przyniósł rozstrzygnięcia na rynku walutowym. Dolar tracił na wartości w stosunku do euro, jednak zakres tego ruchu był ograniczony. Notowania EUR/USD rozpoczynały tydzień w okolicach poziomu 1,5400, a w czasie piątkowej sesji nieznacznie przekroczyły poziom 1,5600. Sygnałem do dalszych wzrostów będzie przekroczenie poziomu 1,5800, który jest górnym ograniczeniem obserwowanej od dwóch miesięcy konsolidacji. Natomiast ważnym sygnałem, przemawiającym za umocnieniem dolara będzie spadek poniżej poziomu EUR/USD 1,5280, będącego średnioterminowym minimum. Deprecjację dolara zapoczątkowały dane o inflacji ze strefy euro. Wyniosła ona 3,7% r/r w maju, wobec 3,3% w kwietniu. Dane te były nieznacznie wyższe od oczekiwań analityków, co zwiększyło oczekiwania rynku na podwyżkę kosztu pieniądza w strefie euro. Spadek wartości dolara wsparł dodatkowo słaby odczyt indeksu Empire State Business Conditions. Wyniósł on -8,7 pkt wobec -3,2 pkt miesiąc wcześniej. Kolejne dwie sesje przebiegały pod znakiem dalszego, niewielkiego osłabienia dolara. Inwestorzy poznali wiele istotnych danych makroekonomicznych, nie wpływały one jednak znacząco na notowania pary EUR/USD, która znajdowała się w pobliżu poziomu 1,5500.

Znacznie słabszy od oczekiwań rynku odczyt wskaźnika ZEW z Niemiec nie wpłynął na zniżkę wartości euro. Również "gołębia" wypowiedź Lorenzo Bini Smaghi z Europejskiego Banku Centralnego, który stwierdził, że jedna podwyżka stóp procentowych o 25 pkt bazowych w strefie euro wystarczy, żeby zapewnić stabilizację cen, nie zmieniła obrazu rynku. Dodatkowo publikacje makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych miały mieszany charakter. Zgodnie z oczekiwaniami analityków wypadła liczba nowy rozpoczętych budów oraz wydanych pozwoleń na budowy. Wzrosła natomiast majowa inflacja PPI, która wyniosła 1,4% m/m wobec prognozy 1,0%. Ten sam wskaźnik w ujęciu bazowym był zgodny z prognozami i wyniósł 0,2%, co było wynikiem niższym niż miesiąc wcześniej.

Gorsze dane z amerykańskiej gospodarki sprawiły jednak, że inwestorzy zmniejszyli swoje oczekiwania co do podwyżek stóp procentowych. Przełożyło się to na deprecjację amerykańskiej waluty. W trakcie środowej sesji azjatyckiej kurs EUR/USD zwyżkował do poziomu 1,5585. Doszło do dużej wyprzedaży dolara na parze USD/CHF, co było efektem pojawiających się opinii, że Narodowy Bank Szwajcarii zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych. Dalsze osłabienie dolara powstrzymała jednak decyzja SNB, który, wbrew spekulacjom, nie zdecydował się na zacieśnienie polityki pieniężnej. Główna stopa procentowa w Szwajcarii pozostała niezmieniona na poziomie 2,75%. Efektem tej decyzji była zniżka notowań EUR/USD do poziomu 1,5465, kończąc czwartkowa sesję w okolicach poziomu 1,5500. Umocnieniu dolara nie przeszkodziły słabe dane z amerykańskiej gospodarki. Okazał się, że w dalszym ciągu rośnie liczba bezrobotnych. Słabo wypadł również indeks Filadelfia Fed, obrazujący koniunkturę w okręgu Filadelfii. Wyniósł on -17,1 pkt, wobec prognozy -10,0 pkt. Miesiąc wcześniej indeks ten wynosił -15,6 pkt. Argumentem dla umocnienia dolara był niewielki wzrost wskaźnika wyprzedzającego koniunkturę w USA oraz spadki cen ropy naftowej, wywołane podwyżką paliwa w Chinach.

Piątkowa sesja przebiegała jednak pod znakiem osłabiającej się amerykańskiej waluty. Rynek w oczekiwaniu na środową decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych rozpoczął spekulacyjne osłabianie dolara. Część inwestorów jest bowiem zdania, że ostatnie dane są sygnałem, iż gospodarka w dalszym ciągu jest w fazie kryzysu i nie należy się spodziewać szybkiej poprawy. Analitycy są zgodni, że nie dojdzie do zmiany kosztu pieniądza z obecnego poziomu 2,0%. Bardzo ważne dla wartości dolara na rynku walutowym będzie wystąpienie Bena Bernanke, po ogłoszeniu decyzji Fed. Jeżeli podtrzyma on swoje "jastrzębie" stanowisko, zapowiadając podwyżkę stóp procentowych w obawie o wzrost inflacji, dolar ponownie będzie się umacniał.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: