eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs złotego coraz silniejszy

Kurs złotego coraz silniejszy

2008-06-20 10:19

Kurs złotego coraz silniejszy

© fot. mat. prasowe

Zatrzymanie spadków kursu EUR/USD na rynku zagranicznym i ostatnie sprzyjające złotemu dane fundamentalne powodują, że od kilku sesji kursy USD/PLN jak i EUR/PLN spadają.

Przeczytaj także: Niepewna sytuacja na rynku finansowym

RYNEK KRAJOWY


Wartość waluty europejskiej jest na początku sesji dzisiejszej wyceniania na 3,3650 zł. Jest to istotny poziom, który już kilka razy powstrzymał aprecjację złotego. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że w przypadku gdyby kurs spadł poniżej tej bariery to umocnienie rodzimej waluty może zatrzymać się dopiero w okolicach 3,34.

Dolar natomiast od kilku dni przebywa w konsolidacji 2,16 - 2,18 i również dzisiaj naszym zdaniem zostanie ona utrzymana. Dopóki na rynku międzynarodowym nie nastąpi większe wybicie to również w notowaniach złotego nie powinniśmy obserwować dużej zmienności. Warto jednak pamiętać, że już w nadchodzącym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stopy procentowej. Rynek oczekuje, że zostanie ona podniesiona o 25 punktów i każda inna decyzja może spowodować duże zmiany kursów. Oczekiwania inwestorów na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej wynika z opublikowanych w tym miesiącu danych makroekonomicznych, które w większości zwiększają presję inflacyjną. Zarówno inflacja CPI jak i PPI były wyższe od oczekiwań Trend rosnącej dynamiki cen widać nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Aby nie dopuścić do wymknięcia się inflacji spod kontroli RPP musi działać szybko i zdecydowanie. Działanie takie sprzyjać będzie dalszemu umacnianiu polskiej waluty, jednak zdaniem przedstawiciela NBP polski eksport pomimo tego pozostaje silny ze względu na duży popyt z Niemiec.

RYNEK ZAGRANICZNY


Od kilku sesji para EUR/USD znajduje się w konsolidacji. Notowania poruszają się w przedziale 1,5470 - 1,5580. Na zmianę tej sytuacji nie wpływają również publikowane dane makroekonomiczne, które mają mieszany charakter. Z jednej strony bowiem pojawiają się niekorzystne dla dolara informacje ze Stanów Zjednoczonych, z drugiej natomiast amerykańska waluta otrzymuje wsparcie w postaci spadających cen ropy oraz słabszych danych makro ze strefy euro. W efekcie czego inwestorzy nie podejmują istotnych decyzji inwestycyjnych, obawiając się poniesienia strat.

Dzisiaj, poza poznaną rano inflacją PPI z Niemiec, która wyniosła 1,0% m/m w stosunku do 1,1% miesiąc wcześniej, nie poznamy istotnych danych mogących zmienić obraz rynku. Po publikacji z Niemiec notowania EUR/USD pozostały jednak stabilne, oscylując w pobliżu poziomu 1,5540. Obecnie rynek oczekuje na środową decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Inwestorzy są zgodni, że nie dojdzie do zmiany kosztu pieniądza z obecnego poziomu 2,0%. Natomiast bardzo ważne będzie wystąpienie Bena Bernanke towarzyszące tej decyzji. Jeżeli podtrzyma on swoje "jastrzębie" stanowisko, zapowiadając podwyżkę stóp procentowych w obawie o wzrost inflacji, dolar będzie zyskiwał na wartości. Część inwestorów jest jednak zdania, że ostatnie dane są sygnałem, iż gospodarka amerykańska w dalszym ciągu jest w fazie kryzysu i nie należy się spodziewać szybkiej poprawy.

Dzisiaj na godz. 18:45 zaplanowane jest wystąpienie prezesa ECB J.C. Tricheta. Być może jego słowa będą wskazówką dla inwestorów, odnośnie stanowiska Banku w sprawie stóp procentowych. Zdaniem prezesa ECB inflacja strefy euro jest za wysoka i należałoby zacieśnić politykę monetarną. Na początku czerwca Trichet jako termin takiego posunięcia wskazywał lipcowe posiedzenie Rady Banku, później jednak wycofał się z tego stanowiska.

fot. mat. prasowe


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: