eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Euro 2008 a ryzyko inwestowania

Euro 2008 a ryzyko inwestowania

2008-06-17 12:39

Przeczytaj także: Inwestowanie w mieszkania na wynajem najbardziej opłacalne w 2022 roku


Jeszcze bogatsza jest oferta funduszy branżowych i sektorowych, które inwestują za granicą. Wymienić można m.in. DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa, Skarbiec Sektora Finansowego Nowa Europa, UniAkcje Mistrzostwa Europy 2012 czy UniSektor Nieruchomości Nowa Europa. Tylko dwa ostatnie działają dłużej niż pół roku. W minionych sześciu miesiącach ich stopy zwrotu wyniosły odpowiednio minus 8,4% oraz minus 15,6%.

Niebezpieczne złoto?

Kolejny obszar inwestycyjny o podwyższonym ryzyku to rynek surowców, który, w przeciwieństwie do akcji, jest w okresie hossy, chociaż ostatnie tygodnie przyniosły również pogorszenie koniunktury. Popularny indeks CRB, mierzący zachowanie różnych surowców, wzrósł od dołka w sierpniu ub.r. o ponad 48%. Od lipca zeszłego roku do szczytu w połowie marca br. złoto zdrożało z 650 USD za uncję do ponad 1000 USD, czyli o 55%. Od tego czasu spadło jednak w okolice 882 USD za uncję. Złoto powszechnie kojarzy się z bezpieczną inwestycją, szczególnie dobrą na czas bessy na giełdzie czy wysokiej inflacji. W praktyce jednak rynek ten charakteryzuje się bardzo wysoką zmiennością.

Rynek surowców dostępny jest za pośrednictwem kontraktów (oferują je np. wspominane wcześniej firmy foreksowe) czy też funduszy inwestycyjnych. Te drugie inwestują w surowce dwojako - albo kupując kontrakty terminowe, albo lokując w akcje spółek wydobywczych. Przykłady wśród funduszy zarządzanych przez krajowe TFI to Idea Surowce Plus, Arka Energii czy Skarbiec Rynków Surowcowych (fundusze otwarte) czy też Inwestor Gold (fundusz zamknięty). Ten ostatni zarobił w ostatnich sześciu miesiącach 13,9%, znacznie słabiej wypadł jednak fundusz Idea Surowce Plus, który w tym czasie stracił 13,1% (pozostałe fundusze działają krócej niż pół roku). Ofertę inwestycji na rynku surowców mają też dostępne w naszym kraju fundusze zarządzane przez zagraniczne instytucje. Przykładem może być Fortis Commodity World, który w ostatnich sześciu miesiącach zyskał 29,9% w przypadku jednostek wycenianych w euro oraz 37,5% w przypadku jednostek wycenianych w dolarach.

O skali ryzyka, jakie podejmujemy, decyduje nie tylko rodzaj inwestycji, ale również zakres zaangażowania środków w danym segmencie. W przypadku, gdy inwestycji ryzykowanych będzie w portfelu kilka, ale będą się one wiązały z ekspozycją na różne rynki nisko ze sobą skorelowane, to ryzyko portfela można w ten sposób obniżyć.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: