eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inwestowanie - nowe trendy

Inwestowanie - nowe trendy

2008-04-15 10:30

Instytucje finansowe walcząc o pieniądze przyszłych klientów starają się przekonać ich do coraz bardziej innowacyjnych i nowoczesnych metod inwestowania, chcą udowodnić jak mało atrakcyjne są dziś tylko obligacje i akcje publicznych spółek - czytamy w analizie przygotowanej przez Secus Asset Management SA.

Przeczytaj także: Inwestowanie: nowe trendy

Załamanie na rynku kredytów hipotecznych w USA pociągnęło giełdy w dół i doprowadziło do głębokiej korekty cen przewartościowanych akcji. Spadająca wartość jednostek uczestnictwa doprowadziła do masowych umorzeń w TFI, co dodatkowo pogłębiało spadki i zwiększało sprzedaż akcji przez fundusze. Wydarzenia te przyczyniły się do powiększenia sceptycyzmu potencjalnych klientów i zniechęciły do bardziej agresywnych form inwestycji. Zaczęto bardziej aktywnie rozglądać się za nowymi sposobami na dywersyfikację portfeli, wyraźniej określać cele, horyzont czasowy i akceptowany poziom ryzyka. Dynamiczne zwiększanie zasobów oszczędności, wzrost świadomości inwestycyjnej oraz dobre perspektywy rozwoju naszej gospodarki to podstawowe czynniki dynamizujące napływ kapitału do instytucji finansowych, a tym samym przyczyniające się do ciągłego rozszerzania palety oferowanych sposobów pomnażania kapitału.

Giełda to za mało

Obok tradycyjnych form inwestowania jak giełda, lokaty bankowe czy otwarte fundusze inwestycyjne, na rynku pojawiają się nowe, niszowe produkty zapowiadające nadchodzące miesiące jako czas ekspansji.

Sporą popularnością cieszą się fundusze parasolowe umożliwiające bardziej elastyczną, szybszą i tańszą alokację aktywów w zależności od poglądów inwestora i sytuacji na rynku kapitałowym, z możliwością odroczenia podatku od zysków. Zmienność rynku giełdowego wykorzystują fundusze hedgingowe oferujące inwestorom wyższy poziom bezpieczeństwa eliminując znaczną część ryzyka niesystematycznego związanego z pojedynczym walorem.

Można spodziewać się, że obok oferowanych przez zagraniczne spółki inwestycyjne tytułów uczestnictwa, na polskim rynku silną pozycję zdobędą krajowe podmioty. Jeśli chodzi o cykl ekonomiczny i budowę portfela inwestycyjnego, bardzo dobre prognozy szykują się dla private equity oferującego przy długoterminowym podejściu ponadprzeciętny zwrot i rynku nieruchomości, coraz częściej umożliwiającego zarabianie na rynkach zagranicznych.

Koniunkturę inwestowania nawet w bardzo egzotycznych rejonach odkryły już będące w ofertach wielu TFI fundusze zagraniczne, jak AIG, Allianz, BZ WBK AIB, BPH, DWS, ING, Millennium, Noble Funds, Pioneer, Opera, PKO/Credit Suisse, PZU, SEB, Skarbiec czy Union Investments. Znaczna część z nich nie inwestuje bezpośrednio w instrumenty na konkretnych rynkach lecz jedynie w jednostki uczestnictwa innych funduszy zarządzanych przez zagraniczne spółki działające w ramach światowych struktur tych korporacji, tworząc tzw. fundusze funduszy.

Hitem inwestycyjnym ostatnich miesięcy są fundusze typu BRIC lokujące na największych światowych rynkach rozwijających się, czyli Brazylii, Rosji, Indii i Chinach, które w ciągu kilkudziesięciu najbliższych lat wyrosną na największe potęgi gospodarcze świata.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: