eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Euro 2008 a ryzyko inwestowania

Euro 2008 a ryzyko inwestowania

2008-06-17 12:39

Przeczytaj także: Inwestowanie w mieszkania na wynajem najbardziej opłacalne w 2022 roku


Wysokie zyski/straty z inwestycji w spółki groszowe

Kolejny przykład inwestycji o wysokim ryzyku to zakup akcji małych spółek, które charakteryzują się bardzo wysoką zmiennością, a w szczególności tzw. spółek groszowych, których kursy są niższe niż 10 groszy. Takie inwestycje mogą dać zyski rzędu kilkudziesięciu procent w ciągu jednego dnia. Na polskiej giełdzie jest notowanych pięć takich spółek: FON, Mewa, PcGuard, Sanwil i Elkop. Ponadto do tego grona może niedługo dołączyć Orzeł, którego walory notowane są ostatnio po 11 groszy. Zmiana ceny nawet o 1 grosz w przypadku tego rodzaju spółek oznacza wzrost lub spadek o kilkadziesiąt procent. Przykładowo, między 19 maja a 4 czerwca cena akcji spółki Orzeł wzrosła z 10 gr do 14 gr, czyli o 40%. Z kolei akcje Mewy zdrożały między 25 kwietnia a 6 maja z 2 gr do 4 gr, czyli o 100%. W szczególnej sytuacji są akcje, których cena wynosi 1 gr. Nie można wtedy stracić, gdyż cena nie może być mniejsza niż 1 grosz. Natomiast wzrost do 2 gr. powoduje podwojenie zainwestowanych środków. Opisana sytuacja wydaje się być idealną inwestycją. Jednak zdarza się bardzo rzadko. Problem z inwestycjami w spółki groszowe polega przede wszystkim na ich niskiej płynności (przykładowo, w czwartek 12 czerwca obrót akcjami Orła wyniósł 9 tys. zł, a Mewy 66 tys. zł), co powoduje, że sprzedaż bądź zakup walorów o większej wartości może wpływać na kurs.

Fundusze branżowe bardziej ryzykowne od "uniwersalnych"

Osoby, które nie chcą, bądź nie czują się na siłach, aby samodzielnie grać na giełdzie, mogą skorzystać z coraz bogatszej oferty funduszy inwestycyjnych o bardzo wysokim ryzyku, np. branżowych, sektorowych czy surowcowych.

W pierwszej połowie zeszłego roku ogromną popularność zdobyły fundusze małych spółek. Na fali silnych wzrostów w tym segmencie rynku osiągnęły stopy zwrotu z nawiązką przekraczające 100% w skali roku. Obecnie fundusze małych spółek nie cieszą się dobrą sławą z uwagi na to, że w największym stopniu dotknęło je załamanie koniunktury giełdowej, trwające od lipca zeszłego roku. Generalnie wyniki funduszy małych spółek podlegają większym wahaniom niż „uniwersalnych" funduszy akcji, co wynika ze specyfiki tego segmentu rynku. Od lipca 2007 r. do końca maja br. sWIG80 stracił 40%, mWIG40 spadł o 45% z kolei WIG20 stracił „tylko" niecałe 23%. Jednak w momencie, gdy trend na GPW ponownie odwróci się na wzrostowy, segment ten powinien dynamiczniej odrabiać straty. Fundusze małych spółek mają w ofercie m.in. BPH TFI, DWS TFI, ING TFI, Millennium TFI czy Pioneer Pekao TFI.

Coraz bogatsza jest też oferta funduszy branżowych czy sektorowych, które z uwagi na ekspozycję na wybraną grupę spółek też zachowują się zazwyczaj odmiennie od całego rynku. Raz może to być dysproporcja korzystna, raz niekorzystna. Przykładowo, Allianz Budownictwa 2012, stracił w ostatnich sześciu miesiącach 6,3% (według danych na koniec maja), prze średniej stracie pozostałych funduszy polskich akcji na poziomie 17,3%. Wiele funduszy branżowych i sektorowych ma bardzo krótką historię (działają mniej niż pół roku), co powoduje, że trudno zaprezentować ich wyniki nawet w kilkumiesięcznym okresie. Przykładem mogą być DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki czy DWS Spółek Eksportowych. Podmioty te zaliczane są do funduszy polskich akcji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: