eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Rynek wina jako inwestycja alternatywna

Rynek wina jako inwestycja alternatywna

2008-03-31 12:32

W obliczu perspektywy pogłębienia się problemów związanych z kryzysem powstałym po załamaniu rynku kredytów hipotecznych oraz rosnącej niepewności na giełdach europejskich, rośnie zainteresowanie alternatywnymi sposobami lokowania pieniędzy. Tym bardziej, że wyniki historyczne znacznie przekroczyły wcześniejsze oczekiwania, natomiast płynność rynku jest z roku na rok coraz wyższa - podkreślają specjaliści Stilnovisti.pl

Przeczytaj także: Stopy procentowe bez zmian. Inwestorzy szukają zysków

Na podstawie symulacji przeprowadzonej przy zastosowaniu portfela złożonego z win najwyższej klasyfikacji (Bordeaux Premier Cru) uśredniony wynik za ostatnie 5 lat wyniósł 288 %. W realnej inwestycji byłby z pewnością jeszcze lepszy, gdyż pozycje nie były by otwierane i zamykane dokładnie w dniu rozpoczęcia i zakończenia symulacji a w bardzie korzystnych cenowo momentach. Wartość portfela w momencie otwarcia wynosiła ok. 70 tys. funtów, ceny które posłużyły do obliczeń są uśrednionymi cenami transakcyjnymi pochodzącymi z notowań londyńskiej giełdy Liv-ex. Najlepsze pozycje w symulacji osiągały wyniki na poziomie 437% (Lafite Rothschild 1982) czy 515% (Lafite Rothschild 2000).

Londyńska giełda win Liv-ex powstała w 1999 roku, od samego początku była konstruowana na wzór normalnych parkietów akcyjnych. Stąd często przywoływane porównanie do słynnego indeksu S&P 500, jest jak najbardziej na miejscu gdyż przedmiotem obrotu na Liv-ex są najwyżej wyceniane wina. Siła Liv-ex leży właśnie w podobieństwie do tradycyjnych rynków finansowych oraz wysoka płynność aktywów, w stosunku do innych rodzajów alternatywnego inwestowania.

W opinii wielu ekspertów inwestycje w wino stają się obecnie jedna z najciekawszych i najbardziej perspektywicznych sposobów lokowania kapitału w okresie obecnego zamieszania na giełdach, które coraz częściej są rozpoznawane jako początek bessy.

Wyniki osiągane przez najlepsze z tzw. win inwestycyjnych zostawiają daleko w tyle wyniki funduszy inwestujących w akcje i opierają się na zupełnie innych fundamentach. Wino dojrzewa niezależnie od koniunktury rynkowej, a jedynymi czynnikami zewnętrznymi mającymi na to wpływ są czynniki atmosferyczne panujące w danym roku.

Ważnym czynnikiem przyczyniającym się do wzmocnienia fundamentów rozwoju londyńskiego Liv-ex’u są inwestorzy z dalekiego wschodu, którzy przyczyniają się do ciągłego wzrostu obrotów na tym parkiecie. Giełda win jest oczywiście pewnym fragmentem rynku win inwestycyjnych, niemniej dzięki swojemu charakterowi jest najbardziej czytelna dla finansistów, którzy mogą śledzić zmiany cen i głównych ruchy indeksów – Liv-ex 100 (odpowiednika indeksu blue chipów) i szerokiego Liv-ex 500. W ten sposób został stworzony sposób komunikacji, którego nie można znaleźć w żadnym innym segmencie inwestycji alternatywnych.

Z drugiej strony rynek najlepszych win opiera się na wielowiekowej tradycji związanej z ocena i produkcja wina, co w efekcie czyni go jedną z najciekawszych alternatyw inwestycyjnych.

oprac. : Maciej Ziętara / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: