eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Fundusze PE coraz popularniejsze

Fundusze PE coraz popularniejsze

2008-03-11 11:27

Przeczytaj także: Fundusze PE: jakie branże są atrakcyjne?


Fundusze PE/VC inwestują w firmy z różnych branż, na różnych etapach rozwoju i z różnych regionów. Zawsze jednak są to przedsiębiorstwa o dużym potencjale rozwoju i dynamicznego wzrostu. Oznacza to, że inwestorzy szukają firm z dobrą kadrą menedżerską, konkurencyjnych pod względem oferty/technologii, działających na wzrostowym rynku i posiadające znaczny w nim udział a także dynamicznie się rozwijających. Dezinwestycja, która następuje zwykle po 3-5 latach, przynosi zwykle ponadprzeciętne stopy zwrotu. W Polsce znane przykłady wielokrotnego pomnożenia wartości spółki wspartej finansowaniem Private Equity tworzą historie takich firm jak: Computerland, Town&City, Budimex, Polfa Kutno, Euronet, Eldorado, Lukas Bank czy @Entertainment.

W Europie zachodniej popularną formą inwestycji PE jest udział w wykupie menedżerskim. Według European Private Equity and Venture Capital Association (EVCA)/ Thomson Financial/ Pricewaterhousecoopers, w 2006 r. wartość inwestycji Private Equity wzrastała w rekordowym tempie 56,4% osiągając 112,3 mld EUR. Największe inwestycje przeprowadzono w branży dóbr konsumpcyjnych i stanowiły one 16% ogólnej kwoty. Kolejne miejsca zajmują: sektor usług, komunikacja, opieka zdrowotna. Niekwestionowanym liderem wśród krajów europejskich jest Wielka Brytania, której udział w europejskim rynku funduszy PE/VC stanowi 33%. Na drugim miejscu znajduje się Francja a na trzecim Niemcy. Największym inwestorem na rynku europejskich funduszy PE/VC są fundusze emerytalne, a głównymi graczami na rynku europejskim są inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych, którzy dostarczyli blisko 29% kapitału. Kolejne miejsca należą do Wielkiej Brytanii, Francji.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat rynek Private Equity w Europie Środkowo-Wschodniej zupełnie zmienił swoje oblicze. Na początku lat dziewięćdziesiątych nieliczne jeszcze fundusze koncentrowały się głównie na prywatyzacjach przedsiębiorstw państwowych (przykładem może być polski rynek i prywatyzacje Polfy Kutno, Stomilu Sanok czy ZML Kęty). W kolejnych latach przedsiębiorstwa prywatne, które powstały na skutek przemian gospodarczych po 1989 roku stały się na tyle duże, aby móc zaabsorbować środki z
funduszy Private Equity. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych fundusze skoncentrowały się na dostarczaniu finansowania na rozwój (ang. growth capital), m.in. dokonały szeregu inwestycji w firmy telekomunikacyjne, które nie były w stanie z własnych zasobów wygospodarować odpowiednich środków na inwestycje. Po roku 2002 fundusze rozpoczęły wykupy całych firm (ang. buy-out), głównie dzięki możliwości wykorzystania kredytów bankowych w finansowaniu wykupów LBO (ang. leveraged buy-out). Wzrastająca wartość transakcji na rynku Private Equity spowodowana jest głównie rosnącą wartością wykupów przedsiębiorstw.

Wzrost wartości wykupów byłby niemożliwy gdyby nie rozwój firm prywatnych, które stały się na tyle duże i liczne, aby zapewnić funduszom możliwość dokonywania inwestycji zapewniających atrakcyjne stopy zwrotu. Lokalne fundusze zwiększają stopniowo próg minimalnej inwestycji przesuwając się w kierunku wyższego segmentu rynku. To powoduje, powstanie swego rodzaju „luki kapitałowej”, która przyczynia się do sytuacji, w której firmom trudniej jest znaleźć fundusze zainteresowane transakcjami mniejszymi niż 5-10 milionów złotych. tę lukę wchodzą nowi gracze pozyskujący środki m.in. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: