eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Fundusze PE coraz popularniejsze

Fundusze PE coraz popularniejsze

2008-03-11 11:27

Przeczytaj także: Fundusze PE: jakie branże są atrakcyjne?

Najbliższe lata mogą przynieść znaczący wzrost inwestycji typu Private Equity na polskim rynku. Pozytywny wpływ na rozwój tego narzędzia finansowego mają następujące czynniki: wejście Polski do UE oraz obniżenie stawki podatku CIT do 19%, co sprawia, że polskie przedsiębiorstwa stają się atrakcyjniejszymi celami inwestycyjnymi, wzrost opodatkowania zysków z dywidendy do 19% oraz wprowadzenie takiej samej stopy podatku dla zysków kapitałowych zrównuje pod względem podatkowym inwestycje giełdowe z inwestycjami PE postanowienia ustawy o funduszach inwestycyjnych, umożliwiające inwestowanie w PE krajowym instytucjom finansowym, takim jak OFE i firmy ubezpieczeniowe.

fot. mat. prasowe

Obecna sytuacja na rynku Private Equity w Polsce (na podstawie prezentacji firmy New Europe Venture Partners)


Według dotyczących Polski inwestycje firm zarządzających funduszami PE/VC w 2006 r. uległy niemal podwojeniu i osiągnęły wartość 294 mln EUR. Aż 94% z tej kwoty zostało spożytkowane na wykupy spółek dojrzałych. Tłumaczy się to tym, że inwestycje w dojrzałe spółki charakteryzują się mniejszym stopniem ryzyka, co wynika z ich umocnienia, czyli okrzepnięcia, a zatem bardziej stabilnej pozycji na rynku. Co więcej, kapitalizacja spółek dojrzałych jest zazwyczaj wyższa - łatwiej więc zarządzać jedną większą, niż wieloma małymi rozwijającymi się. Innym czynnikiem jest krótki cykl inwestycyjny, który zamyka się z chwilą sprzedaży akcji spółki na giełdzie lub inwestorowi strategicznemu. Zainteresowaniem cieszyły się głównie inwestycje w telekomunikację i media (56,2%), które osiągnęły blisko 165 mln EUR. Sektor produkcyjny otrzymał 60,6 mln EUR a usługi finansowe 41 mln EUR. Jak widać struktura finansowania polskiego rynku PE/VC jest mało zdywersyfikowana i odbiega od europejskiej. Tam jeden sektor nie pochłania więcej niż 16%.

Stosunkowo niski jest udział polskich funduszy w inwestycjach PE/VC- 31,3%, co jest wskaźnikiem dwukrotnie niższym niż średnia europejska. Można pokusić się o stwierdzenie, że fundusze PE rywalizują z inwestorami giełdowymi o dostarczanie finansowania szybko rosnącym spółkom. Dla funduszy PE korzystniejszy jest okres dekoniunktury, gdyż stanowią one alternatywę dla pozyskania finansowania przez giełdę i właściciele spółek chętniej korzystają z ich rozwiązań.

Fundusze typu Private Equity, które prowadzą działalność w Polsce posiadają głównie zagranicznych inwestorów. Polacy mają jedynie 1% udziałów w zyskach z tego typu przedsięwzięć. Wysokie ryzyko nie oznacza oczywiście, że nie można robić dobrych inwestycji. Zarządzający funduszami muszą jednak pamiętać o tym, aby przed inwestycją „odrobić pracę domową” a po inwestycji nie ograniczać się do comiesięcznych kurtuazyjnych telefonów do spółki pod tytułem: „Co u Pana słychać panie prezesie?”

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: