eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dziś wskaźnik PMI w sektorze usług

Dziś wskaźnik PMI w sektorze usług

2008-03-05 11:59

Dziś wskaźnik PMI w sektorze usług

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W kalendarium na dziś znajdziemy sporo danych potencjalnie zagrażających rynkom finansowym. Obok indeksów PMI i ISM, będą to wstępne raporty z rynku pracy w USA i raport Fed o stanie gospodarki.

Przeczytaj także: Jaka inflacja i wzrost PKB w Szwajcarii?

Zaczynamy od indeksów PMI sektora usług dla Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Eurolandu. Prognozy zakładają, że w każdym regionie indeks utrzyma się powyżej 50 pkt, odgraniczających recesję od rozwoju. Poznamy także sprzedaż detaliczną w strefie euro (oczekiwany wzrost o 0,4 m/m). Wczesnym popołudniem opublikowane zostaną dwa prywatne raporty z rynku pracy w Stanach - raport Chalangera o planowanych zwolnieniach i ADP o nowych miejscach pracy (oczekiwany wzrost o 15 tys.). Niewiele później wydajność i koszty pracy w USA, o godz. 16.00 zamówienia fabryczne (spadek o 1,5 proc.) i indeks ISM sektora usług (wzrost do 48,5 pkt). Beżowa księga Fed dopiero o godz. 20.00.

SYTUACJA NA GPW


Na ostatnich dziewięć sesji, tylko jedna zakończyła się wzrostem WIG20, a i ten rodzynek przyniósł ledwie 0,2 proc. zwyżkę. Wczorajsza sesja natomiast przyniosła jeden z głębszych spadków w ostatnich dniach, ale w zasadzie można powiedzieć to tylko o spółkach z WIG20 właśnie, bowiem reszta rynku raczej dreptała w miejscu. Co ciekawe, sama zniżka WIG20 była podyktowana raczej głębokimi spadkami cen akcji spółek o średniej (dla WIG20) wielkości, z papierami BRE na czele, które potaniały o 9 proc. na wieść o przebudowie zarządu banku. O kolejne 8 proc. spadł Bioton (w poniedziałek o 15 proc.), prawie 5 proc. potaniała Agora. Kolejnej spadkowej sesji na GPW towarzyszyły umiarkowane obroty na poziomie 1,2 mld PLN. Nie jest to gigantyczny napór podaży, ale bardziej brak popytu na akcje.

Podrożały papiery 113. spółek, potaniały 181.

GIEŁDY ZAGRANICZNE


Przez większą część sesji na Wall Street dominowała podaż, która w pewnym momencie zepchnęła indeksy na 1,5 proc. minusy, jednak skuteczna szarża byków w ostatniej godzinie notowań pozwoliła odrobić większość strat. Ostatecznie indeks S&P spadł o 0,3 proc., a Dow Jones stracił 0,4 proc. Największe spadki zanotowały spółki finansowe po obniżeniu prognozy finansowej dla Citigroup oraz branża wydobywcza, która wraz z cenami surowców odreagowywała ostatnie wzrosty. Silne wzrosty z końcówki sesji mają charakter spekulacyjny, niemniej, na wykresie pojawiła się pozytywna świeczka odwrotu, a obroty były wczoraj najwyższe od miesiąca. Taki przebieg sesji na Wall Street nie zachęcił do kupna akcji inwestorów z rynków azjatyckich, których ceny zmieniały się nieznacznie. Nikkei stracił 0,2 proc., a Kospi i Hang Seng zyskały ok. 0,1 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: