eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Ceny złota, ropy i miedzi gwałtownie spadły

Ceny złota, ropy i miedzi gwałtownie spadły

2008-03-05 10:06

Gracze w USA nie dostali ze strony danych makro żadnych nowych impulsów po prostu dlatego, że takich publikacji nie było. Jednak nie uchroniło to rynków przed gwałtownymi ruchami cen i indeksów. Jedynie rynek walutowy zachował kamienny spokój – kurs EUR/USD praktycznie się nie zmienił.

Przeczytaj także: USA: sektor produkcyjny w recesji

Bardzo interesujące było zachowanie rynku surowców. Ceny złota, ropy i miedzi gwałtownie spadły (dobrze powyżej dwóch procent). Tak to jest na rynkach, na których trwa hossa przechodząca w euforię. Nagle pojawia się chęć realizacji zysków i wynikiem są duże spadki. Nie ma sensu szukać powodów, chociaż niektórzy komentatorzy bąkają coś o spowolnieniu gospodarczym w USA. Tak jakby gracze na rynku surowców nie wiedzieli o tym od miesięcy… Wszystkie surowce zaczęły gwałtownie tanieć jak na komendę tuż po godzinie 16.00. Być może wyprzedaż wywołało złoto, które nie było w stanie zaatakować psychologicznego oporu na poziomie 1000 USD za uncję. Ropie nie pomogły nawet zapowiedzi OPEC, które podobno w środę nie podejmie decyzji o zwiększeniu wydobycia.

Duże spadki cen surowców zaszkodziły akcjom w sektorze surowcowym. Jednak chyba jeszcze bardziej zaszkodził bykom Ben Bernanke, szef Fed. W swojej wypowiedzi stwierdził, że banki będą musiały przełknąć zmniejszenie obciążeń dla niektórych grup kredytobiorców, jeśli nie chcą doprowadzić do jeszcze większych problemów. Inaczej mówiąc, będą musiały wkrótce pogodzić się z kolejnymi stratami. Szef Fed zaapelował też do publicznego i prywatnego sektora o podjęcie kroków, które ustabilizowałyby rynek nieruchomości. Takie wypowiedzi musiały graczy przestraszyć.

Jednak nie tylko to szkodziło sektorowi finansowemu i całemu rynkowi. Analityk z Merrill Lynch opublikował prognozę mówiącą o kolejnych stratach Citigroup (największy amerykański bank). Również wypowiedzi szefa Dubai International Capital (fundusz państwowy z Dubaju) szkodziły bykom. Powiedział on, że Citigroup będzie potrzebował dodatkowego zwiększenia kapitału. Przypomnijmy, że niedawno Citi został wspomożony przez podobny fundusz z Abu Dhabi (ZEA) kwotą 7,5 mld USD. Na domiar złego Wachovia (czwarty bank USA) obniżyła prognozy zysku dla czterech amerykańskich banków inwestycyjnych. Sektorowi producentów półprzewodników zaszkodziły słabe prognozy Intela.

 

1 2

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: