eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Rynek diamentów: jak inwestować?

Rynek diamentów: jak inwestować?

2008-03-04 11:43

Spadające kursy akcji, wycofywanie oszczędności z Funduszy Inwestycyjnych, prognozy spadku cen nieruchomości w 2008 nawet o 10%. W co zatem zainwestować pieniądze? Czy w tak niepewnych czasach można zaufać tradycyjnym inwestycjom? Z informacji Gold Finance wynika, że przy obecnym zagrożeniu kryzysem ekonomicznym z pewnością warto inwestować w środki trwałe, a bezpieczeństwo i pewność zysku to tylko część zalet diamentów.

Przeczytaj także: Inwestycje w diamenty

Diamenty od wieków zachwycają swym perfekcyjnym pięknem i niepowtarzalnością. Jako ponadczasowy symbol bogactwa i luksusu wzbudzają podziw i zachwyt. I choć mowa tu o jednej z odmian tak powszechnego węgla kamiennego, to jest ona niekwestionowanym królem wśród minerałów. W XIX wieku wzrost ich popularności zapoczątkował gwałtowny rozwój przemysłu wydobywczego. Afryka Południowa, Botswana, Sierra Leone czy Chiny to główne zagłębia ich wydobycia, jednak najwyższej jakości diamenty pochodzą z Angoli, Namibii i Rosji. Niestety szlachetnego kryształowego węgla na świecie jest coraz mniej. Roczne wydobycie to obecnie ok. 160 mln karatów, a jego złoża ubożeją. Stąd też notowania tej branży wskazujące, że ograniczona podaż surowca może mieć wpływ na jego popyt, a tym samym cenę. Już teraz mówi się, że średnioroczny zysk z inwestycji w diamenty może przekroczyć 7%, a w przypadku tych najbardziej unikalnych może osiągnąć nawet 48%. Być może to jeszcze nie diamentowy boom, ale faktem jest, że obecnie ok. 7% oszczędności zamożniejszych mieszkańców krajów Unii Europejskiej przeznaczonych jest na zakup tych właśnie kamieni.

Obrót kamieniami szlachetnymi jest branżą, w której ostrożność i specjalistyczna wiedza odgrywają kluczową rolę i są gwarantami trafionych inwestycji. Nieodzownym elementem jest współpraca z gemmologami, jubilerami oraz znanymi domami aukcyjnymi. W Polsce w przeprowadzanych transakcjach uczestniczyć mogą rzeczoznawcy wpisani na listę Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego. Kupowane diamenty powinny posiadać certyfikaty. Ich numery są obowiązkowo grawerowane na kamieniach, co dodatkowo gwarantuje jakość i bezpieczeństwo zakupu.

Nieocenionym źródłem informacji na temat branży jest Rapaport Diamond Raport, który stanowi skarbnicę wiedzy na temat aktywności całego przemysłu diamentowego - od wydobycia surowca po sprzedaż detaliczną kamieni, jak również biżuterii czy brylantów. Jednak mimo szerokiego zakresu informacji jakie zawiera, pomoc specjalisty w przypadku wyboru konkretnego okazu jest bez wątpienia konieczna.

Każda transakcja to skomplikowany proces. Wycena diamentów jest czasochłonna przez wzgląd na ich unikalne cechy – nie ma bowiem na świecie dwóch takich samych kamieni. To właśnie ich właściwości fizyko-chemiczne wyznaczają wartość danego egzemplarza. Są to między innymi piękny wygląd, barwa, połysk, przezroczystość, odporność, wysoki współczynnik załamania światła, silna dyspersja światła oraz cechy optyczne: brylantyzacja, iryzacja, opalescencja i asteryzm. Istotne jest również to, że kamienie po obróbce zwiększają jeszcze swą pierwotną wartość i wówczas każdy, kto decyduje się na zakup brylantów czy to w formie inwestycji, czy brylantowej biżuterii, powinien wiedzieć, jaka jest przyczyna tego, że dwa kamienie o podobnej wielkości mogą znacznie różnić się ceną.

 

1 2

następna

oprac. : Gold Finance Gold Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: