eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Rynek diamentów: jak inwestować?

Rynek diamentów: jak inwestować?

2008-03-04 11:43

Przeczytaj także: Inwestycje w diamenty

Masa kamieni szlachetnych zawsze podawana jest w karatach. Jeden karat (ct) odpowiada 0,2g. Najlepiej inwestować w diamenty o masie od 0,5 do 1ct lub większe, np. 3ct, o wysokiej czystości i barwie. Ich ceny wzrastają najszybciej. Kolory diamentów oznaczane są literami alfabetu od D (najczystsza biel) do Z (żółty), najbardziej pożądane są idealnie bezbarwne (najczystsza biel). Diamenty jako jedyne kamienie szlachetne występują we wszystkich barwnych odcieniach o różnym nasyceniu kolorem, najczęściej żółtym. Te, które dzięki swojej przezroczystości najlepiej koncentrują światło
UV są najbardziej cenione.

Niezwykle istotnym czynnikiem jest również czystość diamentu, o którą w przyrodzie bardzo trudno. W trakcie oceny każdego kamienia badana jest ilość domieszek innych związków chemicznych, jego wewnętrzna i zewnętrzna struktura (pęknięcia, wyrostki mineralne, zarysowania, ślady łupliwości itp.). Idealnie czysty diament to taki, w którym rzeczoznawca przy użyciu 10-cio krotnego powiększenia nie jest w stanie dostrzec żadnych wad w jego wnętrzu. Przez diamentowy szlif rozumieć należy wszystkie czynności związane z obróbką kamieni, czyli nadanie im określonej formy poprzez cięcie i szlifowanie. Umiejętna obróbka tak wartościowego minerału wymaga ogromnego doświadczenia i umiejętności. Nowoczesny szlif opiera się na optycznych wyliczeniach, które pozwalają na wydobycie prawdziwego piękna tych mistycznych kamieni.

Podsumowując, każdy, kto chce inwestować w kamienie szlachetne powinien znać 4 czynniki, bez zbadania których nie możliwe byłoby określenie właściwej wartości diamentu, tzw. 4C:
  • masa (carat): określa wielkość kamieni szlachetnych,
  • barwa (colour): najbardziej cenione są diamenty białe, rozróżniamy brylanty zabarwione i bezbarwne,
  • czystość (clarity): im czystszy kamień, tym większą ma wartość, skazy mogą negatywnie wpływać na blask brylantu,
  • szlif (cut): najważniejsze w tym czynniku jest odpowiednie odbicie światła od brylantu.

Nie mniej jednak należy wspomnieć, że inwestycyjny charakter zakupu kamieni szlachetnych może wiązać się z kilkoma niebezpieczeństwami. Na rynku można trafić na kamienie pochodzące z kradzieży, czy nielegalnego obrotu. Można również paść ofiarą oszustów, którzy mogą oferować substytuty prawdziwych klejnotów. Kolejną pułapką stać się może nieudana wycena przedmiotu zakupu – np. jej zawyżenie poprzez subiektywizm wyceniającego. Najlepsze rozwiązanie tego problemu to konsultacja z kilkoma rzeczoznawcami przed zamknięciem transakcji. Decydując się na obróbkę zakupionego już diamentu należy również uwzględnić ryzyko jego rozpadu podczas szlifowania.

Wysublimowane produkty skłaniają do głębszego zastanowienia nad sensownością inwestycji, wymagają zgromadzenia niezbędnej wiedzy, wysłuchania opinii specjalistów, określenia horyzontu czasowego i spodziewanego zwrotu z inwestycji. Diamenty to bardzo nietypowe aktywa, z pewnością mniej płynne niż dostępne na rynku instrumenty finansowe, towary czy nieruchomości. Ale to przede wszystkim dobra, które świadczą o poczuciu smaku i estetyki ich posiadaczy, którzy potrafią docenić wyrafinowane piękno zamknięte w kamieniu.

poprzednia  

1 2

oprac. : Gold Finance Gold Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: