eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rekord ceny ropy naftowej - 100 USD za baryłkę

Rekord ceny ropy naftowej - 100 USD za baryłkę

2008-02-21 12:32

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN
Wczorajsze dane o inflacji CPI nie przyczyniły się do zmiany sytuacji na EURPLN. Kurs pozostaje w trendzie bocznym podobnie jak większość głównych par walutowych. Natomiast dalsze osłabienie się dolara podtrzymywane przez pozytywną sytuację na światowych giełdach może spowodować wybicie dołem z konsolidacji w dłuższym terminie. Spodziewamy się lekkiego umocnienia złotego. Poziomem wsparcia jest 3,57 poniżej którego otwiera się droga do testowania minimów.





EUR/USD

Wczoraj EURUSD przetestował wsparcie w pobliżu 1,4620. Przed publikacją notatek z posiedzenia FED, dolar zaczął się ponownie osłabiać. Na przeszkodzie dalszej zwyżki EURUSD mogą stanąć giełdy, jeśli okazałoby się, że zabraknie tam impulsu wzrostowego. W Stanach Zjednoczonych inwestorzy zlekceważyli wyższe wskazanie inflacji oraz rosnące notowanie ropy naftowej. Dziś należy zwrócić uwagę na reakcję, jaką wywołają dane o zapasach paliw w USA na notowania ropy, które mają spory wpływ na dolara i rynek akcji. Oporem pozostaje poziom 1,4755 (61,8% zniesienia Fibonacciego). Przebicie tego poziomu powinno zaowocować dalszym wzrostem kursu w kierunku 1,48.

GBP/USD

Wczoraj, w reakcji na protokół z posiedzenia Banku Anglii, kurs GBPUSD dość znacząco obniżył się. Rynek nie spodziewał się tak gołębiego komunikatu. Przeciwko obniżce o 25 punktów opowiedział się David Blanchflower (głosował za cięciem o 50 punktów!). Mimo to wsparcie przy 1,94 zostało utrzymane. Obecnie kurs powrócił ponad linię poprowadzoną przez dołki ze stycznia oraz lutego i zmierza do oporu na poziomie 1,9530. Sytuacja w średnim terminie pozostaje nie rozstrzygnięta.

USD/JPY

Indeks Nikkei zwyżkował w czwartek, głównie za sprawą spółek związanych z rynkiem metali. Japoński indeks aktywności w przemyśle spadł natomiast w grudniu o 0,2%. Również nieco gorsze okazały się dane na temat deficytu handlowego. Słabnie eksport do USA. Jen pozostaje stosunkowo słaby, a ewentualne dalsze informacje o stratach japońskich banków będą niekorzystnie wpływały na walutę japońską. W dniu wczorajszym USDJPY zdołał obronić istotne wsparcie na poziomie 107,00, a nieco lepsze dane na temat inflacji CPI, pomogły w kontynuacji ruchu wzrostowego na tej parze, co spowodowało kolejny test poziomu 108. Wybicie z klina nie było efektowne, gdyż wzrosty w dalszym ciągu ogranicza linia poprowadzona po maksimach lokalnych z 9 stycznia i 14 lutego tego roku. Spodziewamy się jednak testu tego poziomu w najbliższym czasie i kontynuacji wzrostów w okolice 109,00, gdzie istotny opór wyznacza górne ograniczenie lekkiego kanału wzrostowego. Zatarła się nieco korelacja jena z giełdami, a kurs USDJPY będzie dziś pod wpływem publikowanych danych z gospodarki amerykańskiej. Istotne wsparcie wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie 4h przebiegająca w rejonie 107,20.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: