eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Banki stawiają na darmowe bankomaty

Banki stawiają na darmowe bankomaty

2008-01-28 13:59

Banki stawiają na darmowe bankomaty

© fot. mat. prasowe

Banki konkurując o klienta coraz częściej kuszą darmowymi bankomatami. Takie rozwiązanie pojawiło się ostatnio w ofercie Nordea Banku i MultiBanku.

Przeczytaj także: Bankomaty: 11 tysięcy do końca roku

Nordea odświeżyła ofertę rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Podstawową zaletą nowego Konta Nordea Spektrum jest możliwość bezprowizyjnego korzystania ze wszystkich bankomatów w Polsce, a tych aktualnie jest ok. 11 tys. Co więcej, klient, którego średnie miesięczne wpływy na konto w ciągu ostatnich 3 miesięcy wyniosą ponad 1,5 tys. PLN, nie zapłaci za prowadzenie rachunku. W innym przypadku będzie musiał się liczyć z wydatkiem 8 PLN miesięcznie. Wcześniej za konto w Nordei trzeba było zapłacić co najmniej 3 PLN.

Tak szeroki dostęp do sieci bankomatów już wcześniej oferował np. Bank BPH w przypadku swojego sztandarowego produktu, jakim jest Sezam Max, chociaż w BPH klient musi zapłacić za konto prawie 13 PLN. Z bankomatów w całym kraju bez prowizji mogą też korzystać posiadacze konta Premium w Lukas Banku, ale muszą za nie zapłacić 30 PLN miesięcznie. W ING Banku Śląskim takie możliwości daje konto Komfort za 15 PLN miesięcznie.

Dostęp do wszystkich bankomatów w kraju znajdziemy też w ofercie Volkswagen Banku direct, Toyota Banku i BOŚ Banku. Tyle tylko, że w przypadku tych ofert trzeba się liczyć z dość poważnymi ograniczeniami. Klienci BOŚ, poza całkowicie darmowymi urządzeniami banku, mają 4 wypłaty w miesiącu ze wszystkich innych bankomatów. Za piątą zapłacą minimum 4 PLN. Nieco gorzej jest w Toyota Banku, gdzie klient ma 3 bezpłatne transakcje w miesiącu, a potem musi się liczyć z wydatkiem 4,5 PLN. Z kolei Volkswagen Bank direct wprowadził innego rodzaju ograniczenie. Klienci mogą korzystać ze wszystkich bankomatów bezpłatnie, ale pod warunkiem, że wybierają jednorazowo ponad 400 PLN. Szczególnie w przypadku ograniczeń związanych z liczbą transakcji, spora część klientów może mieć kłopot z tym, żeby pamiętać o tym ile razy w miesiącu wybierała pieniądze z bankomatu.

Szeroki dostęp do bankomatów znajdziemy też w ofertach bankowych z górnej półki. MultiBank w przypadku kont Aquarius wprowadza od 1 lutego br. dwie taryfy opłat. W tej podstawowej, zwanej Classic, za 15 PLN miesięcznie, jedna wypłata w miesiącu z obcego bankomatu będzie bezpłatna. Droższa taryfa Intensive (40 PLN miesięcznie, chyba że klient zdeponował 200 tys. PLN lub jego zadłużenie w koncie przekracza 50 tys. PLN) daje możliwość bezpłatnego korzystania ze wszystkich bankomatów w Polsce, a także za granicą. A to oznacza ok. 1,5 mln maszyn na świecie! Co prawda do wielu nigdy nie dotrzemy, ale na wszelki wypadek można mieć do nich darmowy dostęp. Podobne rozwiązania znajdziemy w innych bankach stawiających na obsługę bogatszych klientów. Posiadacze konta w Fortis Banku, jeśli również zdecydują się na kartę kredytową, mogą zwykłego plastiku bezpłatnie używać na całym świecie. Z kolei Deutsche Bank PBC daje swoim klientom dostęp do 35 tys. bankomatów na świecie w ramach porozumienia DB z 6 innymi globalnymi instytucjami. Na tej liście są nawet bankomaty Barclaysa w Kenii, Tanzanii, czy Zimbabwe. Bezprowizyjny dostęp do zagranicznych bankomatów mają też klienci internetowego mBanku.

 

1 2

następna

oprac. : Open Finance Open Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: