eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Bankomaty w górach: gdzie i za ile?

Bankomaty w górach: gdzie i za ile?

2006-12-21 09:53

Bankomaty w górach: gdzie i za ile?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Natura nas w tym roku nie rozpieszcza. Rzesze turystów spragnionych zimowych wojaży z niepokojem obserwują pogodę wyczekując pierwszych oznak nadchodzącej zimy. Jeśli tylko pojawi się śnieg, to szybko wyruszą na podbój polskich kurortów zimowych, wydając grube pieniądze na upragniony wypoczynek. Niestety przyzwyczajeni do wygód używania kart płatniczych wielkomiejscy podróżnicy będą musieli na chwilę przypomnieć sobie do czego służy bankomat.

Przeczytaj także: Bankomaty: ile kosztuje wypłata gotówki za granicą?

Część turystów uda się do obleganych i modnych miejscowości, inni wybiorą bardziej ustronne miejsca. A góralskie kasy zaczną brzęczeć od monet. Niestety przyzwyczajeni do wygód używania kart płatniczych wielkomiejscy podróżnicy będą musieli na chwilę przypomnieć sobie do czego służy bankomat. Nadal w większości wyciągów narciarskich, sklepów, punktów handlowych i bazarów mieszczących się w miejscowościach turystycznych to właśnie gotówka jest podstawowym instrumentem płatniczym.

Dlatego też przed wyjazdem warto sprawdzić, czy w danej miejscowości będziemy mogli wypłacić pieniądze. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie zimowe miejscowości, nawet te najpopularniejsze i znane narciarzom, posiadają odpowiednio rozwiniętą bazę bankomatów. Co więcej, w niektórych mniejszych miasteczkach nie ma ich w ogóle. Na całe szczęście większość banków udostępnia na swoich stronach internetowych wygodne wyszukiwarki umożliwiające lokalizację zarówno bankomatu, jak i oddziału. Niektóre pokazują dodatkowo odległości do najbliższej miejscowości z bankomatem.

Obecnie największą siecią bezprowizyjnych maszyn dysponują banki Pekao SA i BPH, które łącznie oferują swoim klientom 2855 bankomatów w całej Polsce. Klienci bez prowizji mogą pobierać gotówkę zarówno z bankomatów BPH, Pekao, jak i sieci Euronet. W miarę dużą siecią bankomatów dysponują także PKO BP, Kredyt Bank, BGŻ, Bank Polskiej Spółdzielczości, mBank i Multibank. Należy przyznać, że maszyny tych banków są zazwyczaj rozmieszczone dość raczej równomiernie na terenie całego kraju. Niestety nawet w ich przypadkach na mapie znajdują się białe plamy. Pewnym ratunkiem są bankomaty sezonowe, ustawiane przez Euronet. Warto zatem sprawdzić, czy nasz bank nie pobiera niższych opłat za wypłatę z maszyn tej sieci. Tak skonstruowaną tabelę opłat i prowizji ma na przykład ING BSK i Bank Millennium.

W sytuacji, gdy w danej miejscowości nie ma bankomatu należącego do naszego banku pozostaje nam skorzystać z obcej maszyny. Stałe prowizje za wypłatę gotówki z obcego bankomatu wahają się od 4 do 6 zł, jednak niektóre banki pobierają za wypłatę prowizję procentową. Taka opłata może obciążyć naszą kieszeń nawet kilkudziesięciozłotową kwotą, równą np. hotelowej „dniówce”! W takim przypadku warto zawczasu wypłacić gotówkę - na przykład w którymś z większych miast, leżących na drodze naszego zimowego wypoczynku. Warto przy tym pamiętać, że niskie temperatury w połączeniu ze znacznie większą częstotliwością używania maszyny, prowadzą do częstych awarii bankomatów. Niestety cashback, czyli usługa wypłaty do 200 zł przy okazji robienia zakupów kartą płatniczą, wciąż jest raczej usługą widmem, niż alternatywą dla wypłaty pieniędzy z bankomatu.

 

1 2

następna

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: bankomaty, wypłata gotówki, prowizje bankowe

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: