eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Jakie wynagrodzenia w Polsce i inflacja w USA?

Jakie wynagrodzenia w Polsce i inflacja w USA?

2008-01-16 11:23

Jakie wynagrodzenia w Polsce i inflacja w USA?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Ekonomiści spodziewają się, że wynagrodzenia w Polsce wzrosły w grudniu o 10,7 proc. (r/r), po wzroście o 12 proc. w listopadzie. Dane nie powinny mieć wpływu na rynki finansowe.

Przeczytaj także: GPW: rynek gotowy do odbicia

Od wielu miesięcy dane z krajowego urzędy statystycznego zdają się mieć tylko marginalne znaczenie dla inwestorów, choć powinny być znacznie ważniejsze niż to, co dzieje się za oceanem, przy ocenie perspektyw zysków spółek. Ale oczywiście nie ma co dyskutować z takim stanem rzeczy. Dziś poznamy inflację w strefie euro, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Ważniejsza będzie inflacja w USA (oczekiwane 4,2 proc.), dynamika produkcji przemysłowej (oczekiwany spadek o 0,1 proc.) i raport Fed o stanie gospodarki. Dziś przed sesją także raport kwartalny JP Morgan Chase.

SYTUACJA NA GPW


Do godz. 14.30 sytuacja na giełdzie wyglądała na "ciężką, ale stabilną". Po publikacji danych o sprzedaży detalicznej w USA, pacjent przeszedł zawał spadając w ciągu półtorej godziny o 3 proc. (WIG20). W tej części notowań wyraźnie wzrosły obroty potwierdzając impet sprzedających. Nerwy puszczają inwestorom, na nic spostrzeżenia o wyprzedanym rynku i "pewnym" odbiciu. Od początku roku WIG20 spadł już o ponad 12 proc. w koszmarnym stylu, bez próby choćby zatrzymania rynku.

Wczoraj podrożały akcje 37. spółek, potaniały 271., obroty podliczono na 1,64 mld PLN. Przeważają podejrzenia, że podaż pochodzi od klientów TFI, którzy tak jak pół roku temu bezkrytycznie kupowali jednostki uczestnictwa, tak teraz bezrefleksyjnie je sprzedają pragnąc ratować kapitał. A zachowanie rynku potwierdza takie podejrzenia.


GIEŁDY ZAGRANICZNE


Wczorajsza sesja na Wall Street przebiegła pod dyktando silnych spadków, które przeceniły główne indeksy o grubo ponad 2 proc. S&P spadł o 2,5 proc., a Dow Jones o 2,2 proc., czemu towarzyszyły bardzo wysokie obroty. Takiego przebiegu sesji można się jednak było spodziewać, skoro jeszcze przed jej otwarciem na rynku pojawiły się informacje o najgorszych w historii (blisko 200-letniej) wynikach Citibanku, który musiał odpisać 18 mld USD z tytułu strat na kredytach subprime oraz o niespodziewanym spadku sprzedaży detalicznej w grudniu. Kryzys na rynku kredytowym w końcu dotyka amerykańskich konsumentów, co zaczyna być widoczne w coraz większej liczbie danych.

Jeszcze silniej traciły indeksy azjatyckie w odpowiedzi na fatalną sesję na Wall Street. Nikkei spadł o 3,4 proc., Kospi o 2,4 proc., a Hang Seng zapikował o 5,3 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: