eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 07-11.01.08

Rynki finansowe 07-11.01.08

2008-01-11 18:34

Rynki finansowe 07-11.01.08

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

WIG przełamał linię hossy i jest na najniższym poziomie od marca. EBC pozostawił główną stopę procentową na poziomie 4,0 proc. Bank Anglii także nie zmienił stóp procentowych.

Przeczytaj także: Rynki finansowe 31.12.07-04.01.08

RYNEK WALUTOWY


Polski rynek walutowy

Najbardziej na notowaniach złotego zaważyły czwartkowe wypowiedzi szefów banków centralnych. Bynajmniej nie chodzi o traktowanego przez rynek nieco przez palce, prezesa NBP, który utrzymuje, że w II półroczu inflacja spadnie poniżej celu inflacyjnego, a już w I kwartale nie wzrośnie znacząco powyżej 4 proc. (Sławomir Skrzypek był także w I półroczu 2007 zdania, że inflacja w Polsce rosła nie będzie), lecz o prezesów ECB i Fed. Jean Cloude Trichet, powiedział że bank centralny strefy euro jest gotów walczyć z inflacją (czyt. podnosić stopy), nawet w warunkach spowolnienia gospodarczego. Ben Bernanke – przeciwnie – Fed będzie obniżał stopy by nie dopuścić do recesji. Obydwa banki centralne są w nieciekawej sytuacji, dlatego złoty umocnił się i do dolara (o 0,6 proc.), który spadł do 2,42 PLN i do euro (o 0,6 proc.), które potaniało do 3,579 PLN. Frank utrzymał się na poziomie zbliżonym do 2,20 PLN.

Zagraniczne rynki walutowe

Na mocną pozycję franka w Polsce największy wpływ ma siła jena. Ona symbolizuje brak zaufania rynków do ryzykownych inwestycji, co objawia się w braku transakcji carry trade. Co bardziej zapobiegliwi inwestorzy spłacają kredyty zaciągnięte na spekulacyjne inwestycje właśnie w Japonii i Szwajcarii – w krajach o najniższych stopach procentowych. Jen co prawda w skali tygodnia spadł do dolara o 0,45 proc. i o 0,7 proc. do euro, ale w środku tygodnia te straty były dwa razy większe. Stąd wciąż można mówić o sile jena, a co za tym idzie także i franka. Wspomniane w polskiej części komentarza wypowiedzi szefów banków centralnych zaowocowały wzrostem euro do 1,478 USD, ale nie był to ruch na tyle silny, by zakończyć trwającą od dwóch tygodni konsolidację tej pary walut.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: