eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki zagraniczne silnie wpływają na kurs PLN

Rynki zagraniczne silnie wpływają na kurs PLN

2008-01-11 17:52

Rynki zagraniczne silnie wpływają na kurs PLN

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W ciągu ostatniego tygodnia nie poznaliśmy żadnych ważnych danych ekonomicznych z Polski co sprawiało, że złotówka pozostawała wciąż pod silnym wpływem rynku zagranicznego. Korelacja ta powodowała, że każdy ruch na EUR/USD był dyskontowany na parze USD/PLN.

Przeczytaj także: Inflacja w Eurolandzie wzrosła do 3,1%

KRAJOWY RYNEK WALUTOWY


Na początku tygodnia kursy złotego podobnie jak eurodolar pozostawały w konsolidacji, z której szybko przyszło wybicie dołem. Aprecjacja złotego nabrała tempa w czwartek- zostało przełamane wsparcie na poziomie 3,59 do euro, 2,435 do dolara i 4,79 do funta. Umocnienie złotówki nastąpiło po wystąpieniach szefów banków centralnych, które wywołały spadki na parze EUR/USD, co przełożyło się na aprecjację naszej waluty.

Złoty przez cały tydzień umacniał się do funta, jednak pod koniec tygodnia umocnienie to nabrało tempa i kurs zbliżył się do dolnego ograniczenia kanału spadkowego. Dlatego wydaje się, że kurs GBP/PLN na trwale przełamał granicę pięciu złotych. W piątek względem funta zostało wyznaczone nowe minimum na poziomie 4,7144, po wyznaczeniu którego kurs powrócił w okolice oporu na 4,74.

W połowie tygodnia Ministerstwo Finansów odwołało przetarg na obligacje, których podaż w tym roku już jest zmniejszona w związku z planami prywatyzacyjnymi. Popyt na obligacje zwiększają dodatkowo fundusze, które chcą uciec od strat na giełdzie. Wyjątkowo duże zapotrzebowanie na te papiery winduje kurs złotego.

Wzrosty na złotówce do wszystkich głównych walut były wspierane przez słabnącego na rynkach funta i dane Ministerstwa Finansów na temat inflacji w styczniu, która wg resortu osiągnie poziom 4,0 proc. Oczekuje się, że RPP już na najbliższym posiedzeniu podwyższy stopy procentowe (szansa na obniżkę o 50 pkt. wynosi obecnie 20 proc.). Oczekiwania inwestorów zaostrza również retoryka wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej. Wynika z niej, Ŝe dyskusje na posiedzeniach Rady dotyczą zasięgu, jaki powinna osiągnąć interwencja, aby ograniczyć wzrost inflacji bazowej, co świadczy o gotowości do podjęcia zdecydowanych kroków w walce ze wzrostem cen. Na wykresach trudno znaleźć wsparcia, które mogą ograniczyć dalszą aprecjację złotego. Tydzień upłynął pod znakiem wyprzedaży na WGPW, gdzie najważniejsze indeksy pokonały sierpniowe minima, a główny indeks WIG20 testuje poziom 3200 pkt.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: