eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kryzys kredytowy w USA i jego wpływ na rynki w 2008 r.

Kryzys kredytowy w USA i jego wpływ na rynki w 2008 r.

2008-01-10 12:12

Przeczytaj także: Polskie kredyty subprime: kredyty we frankach


Jako uboczną konsekwencję obecnego kryzysu należy wskazać mocno nadszarpnięte zaufanie do innowacyjnych technik finansowania, pozwalających systemowi bankowemu generować relatywnie tanie źródło pozyskiwania funduszy. Dotknie to również emitentów obligacji, fundusze rynku pieniężnego czy strukturyzowane podmioty celowe. Można z dużym prawdopodobieństwem przewidywać ograniczenie emisji instrumentów strukturyzowanych, które posłużyły do transferu ryzyka kredytowego (Collateralized Debt Obligation, CDO), których globalna wartość emisji na koniec 2006 sięgała ponad $900 mld. Wzmocni to spowolnienie zysków ich wystawców (zwłaszcza amerykańskich banków), które znacznie wyprzedzały średnioterminową perspektywę stopy przyrostu zysku amerykańskich korporacji czy nominalnego PKB w Stanach Zjednoczonych. Znaczna ich część pochodziła bowiem z rynku produktów strukturyzowanych, wykorzystujących narzędzia pozabilansowe.

Do opisywanej sytuacji dochodzą obawy o wpływ obecnego kryzysu na inne formy długu konsumenckiego (karty kredytowe, pożyczki samochodowe) i długu związanego z innymi formami finansowania nieruchomości, a w konsekwencji o wpływ na realną gospodarkę, który wydaje się być coraz bardziej prawdopodobny. Groźba recesji i ewentualne straty banków na pożyczkach korporacyjnych dopełnią dzieła i w sposób nieunikniony spowodują ograniczenie kapitału i gotowości do pożyczania środków pieniężnych, a w konsekwencji wpłyną negatywnie na kondycję finansową banków i inwestorów.

Jeśli opisywana sekwencja zdarzeń rzeczywiście nastąpi, znacznie zwiększy się ryzyko spowolnienia globalnego rynku. Z uwagi na narastające ryzyko inflacji (4.3% r/r w listopadzie 2007 roku) FED uważnie kieruje rynkiem długu poprzez stopniowe cięcia głównej stopy rynkowej (4.25%), a obecne marże uwzględniają to ryzyko w bieżących cenach. Spowolnienie gospodarki jest jednak tym bardziej prawdopodobne, że wychodzenie z obecnego kryzysu na rynku kredytowym, z uwagi na skalę i charakter jego źródła, może być procesem długotrwałym.

Z drugiej strony należy też wskazać na czynniki i działania, które przeciwdziałają obecnemu kryzysowi. Przede wszystkim kryzys ten pojawił się w środowisku globalnego, wysokiego wzrostu gospodarczego (5.1% z perspektywą spadku do 4.6% w 2008 roku, rynki rozwijające się nawet w granicach 9%). Dzięki kilkuletniemu okresowi wzrostu korporacje amerykańskie i europejskie mają silne fundamenty, co daje nadzieję, że zdolne są zapobiec spirali zagrożeń. Można przypuszczać, że walka między tymi czynnikami (słabość systemu finansowego vs silne fundamenty korporacji realnej gospodarki) determinować będzie w najbliższych latach rozwój sytuacji na globalnym rynku finansowym i jego wpływ na koniunkturę gospodarczą na świecie.

Inflacja

Inflacja spowodowana jest przede wszystkim przez rosnące ceny żywności i energii. O ile te pierwsze rosną od niedawna, o tyle w przypadku energii można już mówić o wieloletniej tendencji zwyżkowej. Dla banków centralnych coraz pilniejsza staje się odpowiedź na pytanie, czy ceny żywności i energii będą dalej rosły. Jeżeli tak założyć, konieczne staną się ostrzejsze działania zapobiegające wzrostowi cen innych dóbr
i usług, tak aby możliwe było utrzymanie założonego poziomu inflacji.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: