eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polski rynek walutowy: duże zmiany kursów

Polski rynek walutowy: duże zmiany kursów

2007-12-28 16:51

Polski rynek walutowy: duże zmiany kursów

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Kończący się dziś świąteczny tydzień, był sporym zaskoczeniem dla wielu uczestników rynku. Atmosfera jaka zapanowała zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym nie przypominała świątecznego spokoju i obserwowaliśmy duże zmiany kursów.

Przeczytaj także: Wyższe stopy procentowe w styczniu 2008?

KRAJOWY RYNEK WALUTOWY


Najważniejszym czynnikiem, który wpłynął na cały rynek walutowy było zakończenie korekty na parze EUR/USD. Dynamiczny wzrost kursu sugeruje, że po chwilowej aprecjacji dolara aktualnie bardziej prawdopodobne są spadki wartości tej waluty. Takie zachowanie rynku zagranicznego wpłynęło na kurs złotego. Po kilku dniach konsolidacji pod ważnymi oporami 2,53 oraz 3,63 odpowiednio dla USD/PLN oraz EUR/PLN, kursy w ostateczności nie poradziły sobie z ich pokonaniem i rozpoczęły silne spadki. Na sesji piątkowej za jednego dolara płaciliśmy 2,45 PLN, natomiast euro kosztowało 3,6050.

Umocnienie złotego wynika w głównej mierze z wychodzenia inwestorów z waluty amerykańskiej. Dlatego dużo większą zmienność obserwujemy na parze USD/PLN , gdzie kolejnym ważnym wsparciem jest dopiero ostatni dołek na poziomie 2,4250. Pokonanie tego poziomu może zaowocować spadkiem nawet poniżej 2,40.

Stabilnie zachowuje się para EUR/PLN. W tym przypadku wciąż aktualne pozostaje wsparcie na poziomie 3,60 i dopóki jesteśmy powyżej tej ceny, nie powinniśmy obserwować większej zmienności.

Kończący się dziś tydzień jest kolejnym, który potwierdził jak duża jest zależność rynku krajowego od sytuacji na rynkach zagranicznych. Duże zmiany wartości rodzimej waluty odbywały się pomimo braku publikacji danych makroekonomicznych z Polski.

Za umocnieniem PLN poza deprecjacją dolara przemawiały jedynie wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej. Po raz kolejny miały one „jastrzębi” charakter i utwierdziły inwestorów w przekonaniu, że podwyżki stóp procentowych w Polsce w przyszłym roku są niemal pewne.

Przykładem były słowa Dariusza Filara. Powiedział on w wywiadzie dla prasy, że inflacja w pierwszym kwartale 2008 może wynieść około 4%. Jego zdaniem może ona zwolnić w późniejszych okresach, ale cel RPP zostanie osiągnięty dopiero w I połowie 2009 roku. Filar powiedział także, że dla Rady bardzo ważne będą kolejne dane o dynamice płac i jeśli pozostanie ona dwucyfrowa to będzie to bardzo niepokojące.

W piątek Filar powiedział, że już w pierwszej połowie przyszłego roku potrzebne będą 2-3 podwyżki kosztu pieniądza.

Inny członek RPP Marian Noga odniósł się natomiast do prognoz wzrostu gospodarczego w 2008. Jego zdaniem w I kwartale może on spaść poniżej 5% , ale później powinien wzrosnąć do poziomu 5,5 proc

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: