eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Poznamy PKB USA w III kwartale 2007

Poznamy PKB USA w III kwartale 2007

2007-12-20 11:02

Przeczytaj także: Zlecenia koszykowe dominują na GPW

Rynek akcji rozpoczął sesję wzrostem indeksów, który znacznie się zwiększył po ogłoszeniu wyników aukcji przeprowadzonej przez Fed. Jednak potem zimny prysznic sprawiła bykom agencja Standard & Poor's. Ostrzegła ona, że zwiększyło się prawdopodobieństwo obniżenia ratingów dla AMBAC Financial Group i MBI Insurance, dwóch największych na świecie ubezpieczycieli obligacji. Obniżono też ratingi ACA Financial Guarany, a Financial Guaranty Insurance dostała ostrzeżenie. Agencja uzasadniła swoje działanie stwierdzając, że zakończenie kryzysu rynku nieruchomości jest bardzo odległe. Tracił też SLM (kredytodawca dla studentów)m, bo ostrzegł, że wzrost kosztów pożyczkowych zmniejszy jego zyski.

W zasadzie trudno było znaleźć powód (oprócz końca roku) do kupna akcji, ale jednak obóz byków się nie poddał. Indeksy osuwały się do godziny 20.00 i spadały już całkiem wyraźnie, ale wtedy, na dwie godziny przed końcem sesji byki zaatakowały i odniosły bardzo umiarkowany sukces, którym było neutralne zamknięcie sesji.

Dzisiaj dowiemy się, o ile (po dwóch już weryfikacjach) naprawdę wzrósł PKB w USA w trzecim kwartale i jakie były wtedy skojarzone z tym raportem miary inflacji. Dane nie powinny się znacznie różnic od już podawanych w poprzednich przybliżeniach, więc ich wpływ na zachowanie rynku powinien być żaden, ale nie można wykluczyć, że te, dobre przecież wyniki gospodarki, zostaną użyte przez obóz byków jako pretekst do podniesienia indeksów. O tej samej porze (na godzinę przed rozpoczęciem sesji w USA) zobaczymy ilu „nowych” bezrobotnych zarejestrowało się w USA w ostatnim tygodniu. Dane tygodniowe są niezbyt istotne, ale średnia czterotygodniowa już bardziej waży na nastrojach. Gdyby znowu wzrosła (tego rynek nie oczekuje) to raport mógłby zaszkodzić dolarowi i nawet akcjom - tam inwestorzy już chyba boją recesji i inflacji.

Pół godziny po rozpoczęciu sesji zobaczymy jeszcze jak zmienił się w listopadzie indeks wskaźników wyprzedających (LEI), ale te dane straciły już dawno znacznie prognostyczne, więc mogą być użyte tylko w wyjątkowej sytuacji – kiedy trzeba się będzie czegoś uczepić, żeby uzasadnić ruch kursów i indeksów. Na 4 godziny przed końcem amerykańskiej sesji dowiemy się jeszcze jak rozwijała się gospodarka w rejonie Filadelfii. Duży spadek indeksu z Nowego Jorku trochę graczy wystraszył, więc te dane będą bardzo dokładnie analizowane. Prognozy są pesymistyczne, wiec nie można wykluczyć pozytywnej niespodzianki, która pomogłaby akcjom. Dane musiałyby być naprawdę fatalne, żeby graczy przestraszyć. Zakładam, że największy wpływ na zachowanie rynku będą miały raporty kwartalne i prognozy Bear Stearns, Circuit City Store i Fedexa.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: