eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Banki i giełda: główne źródła pozyskiwania kapitału

Banki i giełda: główne źródła pozyskiwania kapitału

2007-11-28 11:46

Przeczytaj także: Fundusz private equity The Carlyle Group w Polsce


Jak zauważa Konrad Smok, Specjalista ds. Interwencji i Analiz ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, ważnym wydarzeniem w środowisku inwestorów i emitentów była inauguracja nowego rynku NewConnect. Daje on szerokie możliwości na pozyskanie kapitału dla spółek mających ciekawy pomysł na biznes. Duże zainteresowanie emitentów decydujących się na debiut na nowym rynku wskazuje, iż nowe przedsięwzięcie GPW celnie trafiło w niszę rynkową tworzoną przez młode spółki, mające problem z dostępem do finansowania. Dodatkowym, zdaniem Konrada Smoka, aspektem, korzystnym dla nowych emitentów, są uproszczone procedury rynku NewConnect w porównaniu z rynkiem regulowanym. Jak zauważa, również inwestorzy indywidualni dostrzegają potencjał, jaki niosą ze sobą inwestycje w młode spółki mające ciekawe pomysły na biznes. Nowy rynek oferuje możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnej stopy zwrotu, należy jednak pamiętać, że perspektywa dużych zysków niesie ze sobą także znaczne ryzyko, w związku z czym inwestor każdorazowo powinien dokładnie zaplanować inwestycje na NewConnect.

Ograniczenia prawne w pozyskiwaniu kapitału dotyczą w szczególności prawa podatkowego.

"Gdy ustawodawca zdecydował się na zlikwidowanie od 1 stycznia 2004 r. zwolnienia od opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez inwestorów indywidualnych na giełdzie, wydawało się, że to może być znaczący hamulec dla rozwoju tego rynku w Polsce. Z perspektywy czasu widać, że uczestnikom rynku kapitałowego nie przeszkadza jednak najbardziej wysokość obciążeń, ale chociażby kwestia nieprzystawania regulacji prawno-podatkowych do dynamicznego rozwoju i nowo powstających instytucji prawno-finansowych np. kontraktów terminowych czy warantów subskrypcyjnych. Skutkuje to potem brakiem stabilności czy jasnych reguł albo występowaniem tzw. "luzów interpretacyjnych". W kwestii podwójnego opodatkowania należy natomiast pamiętać, że dotyczy ona głównie inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych nie posiadających siedziby na terenie Unii Europejskiej lub EOG. Ponadto, możliwe jest też tworzenie struktur podatkowych wykorzystujących podmioty mające siedzibę w innych jurysdykcjach w celu zoptymalizowania skutków podatkowych takich transakcji lub inwestycji" - mówi Stanisław Walenta, radca prawny, doradca podatkowy w Kancelarii Krawczyk i Wspólnicy.

Zarządzający spółkami kapitałowymi w Polsce mimo wszystko uważają, że sytuacja na krajowym rynku kapitałowym jest bardzo dobra lub raczej dobra, optymistyczne są również prognozy. Ponad 60% ankietowanych spodziewa się dalszej poprawy warunków w tej gałęzi rynku. To pozytywne myślenie kadry menedżerskiej jest zapewne związane z tym, że polska gospodarka jest obecnie w fazie wysokiego wzrostu gospodarczego, jednocześnie utrzymując stabilną inflację oraz zachowując bezpieczną pozycję zewnętrzną. Źródła wzrostu gospodarczego (ożywienie popytu inwestycyjnego, stabilny, wysoki wzrost konsumpcji i dynamicznie rosnący eksport) wskazują, że obecnie obserwowane tendencje w gospodarce mają charakter stały.

Pełna wersja raportu:

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: