eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Mikrofirmy: kredyty, pożyczki, depozyty IX 2016 r.

Mikrofirmy: kredyty, pożyczki, depozyty IX 2016 r.

2016-10-31 00:20

Mikrofirmy: kredyty, pożyczki, depozyty IX 2016 r.

Kredyty i depozyty przedsiębiorstw indywidualnych przyspieszają © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Na koniec września wartość kredytów zaciągniętych przez przedsiębiorców indywidualnych po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 61 mld zł. Wzrosła również wartość depozytów mikrofirm – na koniec ubiegłego miesiąca osiągnęła poziom 36,1 mld zł.

Przeczytaj także: Mikrofirmy: kredyty, pożyczki, depozyty VIII 2016 r.

Ponad 61,1 mld zł wynosiła wartość portfela kredytów udzielonych przedsiębiorcom indywidualnym. W stosunku do końca sierpnia wzrosła o 265 mln zł. Kwota może nie jest oszałamiająca, zdarzały się miesiące, kiedy kwoty były znacznie wyższe, ale warto zwrócić uwagę, że roczny wzrost wartości portfela wyniósł po wrześniu 2,6%. Po sierpniu było to 2,4%, zaś w lipcu – nieco ponad 1%.

Na koniec września wartość kredytów zaciągniętych przez przedsiębiorców indywidualnych po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 61 mld zł. Wzrosła również wartość depozytów posiadanych przez mikrofirmy – na koniec ubiegłego miesiąca osiągnęła poziom 36,1 mld zł.

Ponad 61,1 mld zł wynosiła wartość portfela kredytów udzielonych przedsiębiorcom indywidualnym. W stosunku do końca sierpnia wzrosła o 265 mln zł. Kwota może nie jest oszałamiająca, zdarzały się miesiące, kiedy kwoty były znacznie wyższe, ale warto zwrócić uwagę, że roczny wzrost wartości portfela wyniósł po wrześniu 2,6%. Po sierpniu było to 2,4%, zaś w lipcu – nieco ponad 1%.

Nieźle wygląda także sytuacja w depozytach. Na koniec września ich wartość sięgnęła 36,1 mld zł, czyli o ponad 460 mln zł więcej niż miesiąc wcześniej. Trudno powiedzieć, czy przedsiębiorcy zaczęli już zbierać na płatności podatkowe, jakich będą musieli dokonać na koniec roku, ale bez wątpienia wyraźny wzrost depozytów oznacza, że mikrofirmy są w stanie generować pokaźną gotówkę. To zaś sugeruje, że ich sytuacja finansowa jest niezła.

Krzywe wreszcie idą do góry


Jednak to, co najważniejsze w danych z września, to fakt, że zarówno tempo wzrostu kredytów, jak i depozytów kontynuuje marsz do góry. Do niedawna widać było, że dynamika kredytów i depozytów spada, ale najwyraźniej obie już osiągnęły swoje najniższe poziomy i zaczęły się odbijać.

fot. mat. prasowe

Kredyty i pożyczki udzielone przedsiębiorcom indywidualnym (w mld zł)

Od początku roku wartość zaciągniętych przez mikrofirmy pożyczek zwiększyła się o ok. 1,7 mld zł.


fot. mat. prasowe

Kredyty i pożyczki udzielone przedsiębiorcom indywidualnym (w mld zł) wg celu

Największy udział w całości udzielonych zobowiązań mają kredyty na bieżące wydatki.


Wzrost zainteresowania kredytem daje nadzieję na zwiększenie inwestycji prywatnych, których brak do tej pory ciągnął tempo wzrostu gospodarki w dół. Być może firmy zdecydowały się wstrzymać większe zakupy w oczekiwaniu na wybory a potem na wyklarowanie się sytuacji. Wprawdzie trudno powiedzieć, aby plany rządu w stosunku do mikroprzedsiębiorców były już jasne, lecz może z częścią inwestycji firmy już nie mogą czekać. Jeśli do tego dojdą pozytywne dla nich zmiany, jest szansa, że gasnąca do niedawna dynamika kredytów – a co za tym idzie i inwestycji – jeszcze przyspieszy.

fot. mat. prasowe

Depozyty i inne zobowiązania banków wobec przedsiębiorców prywatnych

Wartość depozytów przedsiębiorców indywidualnych na koniec sierpnia sięgnęła 36,1 mld zł.


Podobne nadzieje można wiązać ze wzrostem depozytów. Fakt, że przedsiębiorcy odkładają coraz więcej, daje szansę, że wkrótce przynajmniej część tych zapasów finansowych spożytkują albo na większe zakupy, albo na wkład własny, konieczny przy kredytach. Tu trzeba dodać, że nie tylko przy kredytach konieczny jest wkład własny. Wymaga się go również przy inwestycjach współfinansowanych ze środków unijnych. W tym roku widać rozpędzanie się machiny, zajmującej się rozdzielaniem pieniędzy unijnych wśród przedsiębiorców, rośnie bowiem liczba ogłaszanych konkursów, zbieranych wniosków i – co najważniejsze – podpisywanych umów, co już wkrótce może zwiększyć tak potrzebne gospodarce inwestycje.

fot. mat. prasowe

Wzrost wartości kredytów i depozytów firm

Wzrost zainteresowania kredytem daje nadzieję na zwiększenie inwestycji prywatnych, których brak do tej pory ciągnął tempo wzrostu gospodarki w dół.


Marek Siudaj,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: