eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Banki i giełda: główne źródła pozyskiwania kapitału

Banki i giełda: główne źródła pozyskiwania kapitału

2007-11-28 11:46

Banki i giełda: główne źródła pozyskiwania kapitału

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dla polskich przedsiębiorców wciąż najefektywniejszym sposobem pozyskiwania kapitału na finansowanie działalności są kredyty bankowe i giełda - wynika z przeprowadzonego przez SMG/KRC na zlecenie Kancelarii Krawczyk i Wspólnicy badania "Kapitał w Polsce 2007". Nadal niewielu przedsiębiorców, szukając inwestorów, zdobywa finansowanie poprzez fundusze private equity, natomiast coraz większą rolę odgrywa równoległy rynek giełdy - NewConnect.

Przeczytaj także: Fundusz private equity The Carlyle Group w Polsce

Jak wynika z badania „Kapitał w Polsce 2007”, najlepszą, zdaniem menedżerów, drogą pozyskania kapitału jest sprzedaż akcji przedsiębiorstwa na giełdzie - tak stwierdziło 66,3% ankietowanych spośród ponad 100 zapytanych ekspertów z branży kapitałowej. Kolejnym, zdaniem respondentów, sposobem na zdobycie kapitału są kredyty bankowe (47,1%) oraz pozyskanie inwestorów niepublicznych (funduszy private equity) – tak odpowiedziało 30,8% ekspertów. Natomiast tylko po 1% pytanych, jako drogi pozyskania przez firmy kapitału, wskazało pomoc ze strony skarbu państwa oraz finansowanie poprzez tzw. aniołów biznesu.

"Jest oczywiste, że banki i giełda są i powinny być głównymi źródłami pozyskania kapitału dla rozwijających się firm. Jestem jednak przekonany, że private equity jest doskonałym alternatywnym źródłem finansowania dla przedsiębiorców, których celem jest znaczący rozwój ich firm, gdyż stanowi doskonałe uzupełnienie kredytów bankowych a zarazem dobrą alternatywę dla giełdy w przypadkach, kiedy wdrażanie planów rozwoju firmy powinno odbywać się bez konieczności informowania o nich rynku i konkurentów w zakresie, jaki wymaga od przedsiębiorstw status spółek giełdowych. Private equity jest też doskonałą alternatywą dla przedsiębiorców, którzy chcieliby sprzedać swoją firmę w całości i rozpocząć inną działalność" – mówi Jacek Pogonowski, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych, Partner Societe Generale AM.

Jako główną barierę dla rozwoju rynku kapitałowego w Polsce eksperci określili skomplikowane, uciążliwe rozwiązania prawne – tak stwierdziło 39,4% pytanych specjalistów. Ankietowani dostrzegli również niestabilność prawa oraz ciągłe zmiany przepisów (taką tendencję zauważyło aż 20,2% badanych).

"Mam wrażenie, że problem nie tkwi w tym, że normy prawne ingerują w zbyt wiele aspektów prowadzenia działalności gospodarczej, lecz w tym, że normy prawne bywają niezrozumiałe, wprowadzają nakazy i zakazy bez wyraźnych powodów oraz nazbyt często ulegają zmianom" - mówi Andrzej Chrzanowski, Partner, Adwokat, ekspert w dziedzinie prawa korporacyjnego, kierujący zespołem prawa korporacyjnego kancelarii Krawczyk i Wspólnicy.

Ankietowani menedżerowie w zdecydowanej większości zauważyli jednak, że sytuacja na rynku kapitałowym w Polsce jest bardzo dobra lub raczej dobra (tak odpowiedziało łącznie 83,6% ankietowanych). Wśród respondentów jedynie 12,5% wyraziło przekonanie, że sytuacja na rynku jest ani dobra, ani zła. Tylko 1,9% ankietowanych odpowiedziało, że sytuacja na rynku kapitałowym jest raczej zła.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: