eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jakie źródła finansowania w dobie koronawirusa?

Jakie źródła finansowania w dobie koronawirusa?

2021-01-19 00:20

Jakie źródła finansowania w dobie koronawirusa?

Jakie źródła finansowania w dobie koronawirusa? © Tombaky - Fotolia.com

2020 rok został w całości zdominowany przez COVID-19 i jego destrukcyjny wpływ na światową gospodarkę. W efekcie pandemii, nastąpiło znaczące zahamowanie systemu ekonomicznego, które doprowadziło do recesji. Bardzo trudna sytuacja dotknęła nie tylko poszczególne firmy, ale całe branże. W Polsce wsparcie finansowe ze strony Państwa w wielu przypadkach jest niewystarczające. Stąd naturalna potrzeba przedsiębiorców do szukania alternatywnych źródeł finansowania.

Przeczytaj także: Źródła finansowania działalności: wraca popyt na kredyty dla firm

Według danych GUS za zeszły rok, w samym tylko II kwartale 2020 roku, upadłość ogłosiło o 20% więcej podmiotów gospodarczych, niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Szczególnie ucierpiały firmy z branży turystycznej, gastronomicznej, hotelarskiej, rozrywkowej i sprzedaży detalicznej. Z problemem spotkały się również firmy pośrednio związane z wymienionymi branżami, takie jak szkoły językowe lub salony kosmetyczne.

Czym jest finansowanie?


Jest to kapitał pozyskany na rozwój i bieżące potrzeby działalności przedsiębiorstwa, a w przypadku sytuacji pandemicznej – często na spłatę bieżących zobowiązań, takich jak rachunki czy pensje dla pracowników. W sytuacji kryzysowej, spowodowanej pandemią, w jakiej obecnie znalazło się wiele branż, jedynie zewnętrzne finansowanie może pomóc firmie przetrwać najtrudniejszy okres związany z wprowadzonymi przez Rząd restrykcjami.

Najpopularniejsze rodzaje finansowania, jakie możemy wyróżnić to:
  1. Zysk netto - najbardziej naturalne źródło finansowania, które pochodzi z wypracowanej nadwyżki finansowej firmy.
  2. Pożyczka B2B - udzielana jest pomiędzy przedsiębiorstwami, które między sobą negocjują warunki finansowania.
  3. Leasing - polega na przekazaniu praw przez Leasingodawcę do użytkowania przedmiotu umowy. Najpopularniejszym przedmiotem leasingu jest samochód.
  4. Faktoring - czyli spłata należności dłużnika przez firmę trzecią oraz przeniesienie na nią wierzytelności. Wiąże się to z opłatą - najczęściej jest to wartość procentowa od kwoty faktury.
  5. Kredyt kupiecki lub towarowy - dotyczy odroczonych płatności za towar lub usługę otrzymaną od kontrahenta. Warto utrzymywać z kontrahentami nienaganne relacje i traktować drugą stronę po partnersku. Dzięki temu, w trudnej dla firmy sytuacji, można podjąć próbę negocjacji z dostawcami odnośnie cen oraz możliwości wydłużenia okresu spłacalności.
  6. Kredyt bankowy - jest to najczęściej stosowane źródło finansowania, dlatego poniżej nieco więcej informacji o tej formie finansowania.

Kredyt bankowy - zmiany w 2020 roku


Jeżeli przedsiębiorstwo, nie może w pełni lub w dużej części prowadzić działalności w związku z obostrzeniami, bardzo często zmuszone jest do pozyskania dodatkowego kapitału. Fundusze te posłużą na pokrycie bieżących zobowiązań. Jednak w związku z niepewną sytuacją gospodarczą w kraju, polityka kredytowa banków została bardzo mocno zaostrzona.
W efekcie zdecydowanie zmniejszono limity finansowania przedsiębiorstw. W szczególności problemem uzyskania kredytu mają firmy z branż wyłączonych przez lockdown. Banki oficjalnie nie informują o wprowadzonych restrykcjach w stosunku do firm z wybranych sektorów gospodarki i właściciele tych firm mają coraz większe trudności z uzyskaniem finansowania.

fot. Tombaky - Fotolia.com

Jakie źródła finansowania w dobie koronawirusa?

Jeśli firma z różnych powodów nie otrzymała kredytu lub poziom finansowania jest zbyt niski, może skorzystać z innej propozycji pozyskania dodatkowego kapitału takiej jak voucher, Business Angel czy emisja obligacji.


Kredyt bankowy stanowi bardzo często jedyne, realne źródło finansowania bieżących zobowiązań dla przedsiębiorcy. Dlatego ubiegając się o przyznanie finansowania, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka bardzo istotnych aspektów:
  1. Przede wszystkim kluczowym czynnikiem dla banku jest zdolność kredytowa przedsiębiorstwa. Najważniejsze będzie wykazanie wypracowanych zysków lub wkład własny.
  2. Istotny jest także czas, w którym składamy wniosek. Należy badać wskaźniki finansowe (min. płynności, rotacji należności). Dotyczy to chociażby branż sezonowych - wnioski najlepiej składać w miesiącach z najwyższym obrotem. W okresach przedsezonowych wyniki mogą być znacznie niższe, co może negatywnie wpłynąć na decyzję.
  3. Trzeba pamiętać o przygotowaniu transparentnej dokumentacji wymaganej przez bank oraz unikaniu błędów formalnych. Warto więc przed złożeniem wniosku o kredyt, skrupulatnie sprawdzić go pod kątem ewentualnych niezgodności.
  4. Dla banku liczy się również szczegółowe rozpisanie profilu firmy - czym się zajmuje, jak wielu ma pracowników i z jakim doświadczeniem, plany rozwojowe, czy też punkty przewagi nad konkurencją. Można to określić jako “zrobienie dobrego PR przed bankiem”.
  5. Nie składamy wniosków we wszystkich możliwych bankach - dużo lepiej jest wybrać dwa lub trzy banki, w których będziemy starać się dopełnić formalności.
  6. Zwróć uwagę na RRSO, czyli roczną rzeczywistą stopę oprocentowania. W bankach jest to zazwyczaj parę procent, ale w instytucjach tzw. parabankowych kilkaset lub kilka tysięcy procent!

Alternatywne opcje do poszukiwania wsparcia


W sytuacji, w której firma z różnych powodów nie otrzymała kredytu lub poziom finansowania jest zbyt niski, może skorzystać z innej propozycji pozyskania dodatkowego kapitału:
  • Voucher - na zasadzie “kup teraz, skorzystaj później”. To świetny pomysł, który pomoże otrzymać Twojej firmie kapitał już teraz. Musisz się jednak liczyć z tym, że za jakiś czas pojawią się klienci, którzy będą chcieli wykorzystać swój “weksel”.
  • Zmiana profilu firmy - bardzo często przedsiębiorstwa musiały nieco odejść od swojego core biznesowego, aby zapewnić sobie jakikolwiek obrót. Na początku pandemii, małe firmy odzieżowe, a nawet duże domy mody zdecydowały się na wprowadzenia do oferty maseczek. Obecnie nikogo nie dziwi, że restauracje, stołówki, itd., aby przetrwać oferują całodzienne wyżywienie cateringowe z dowozem do domu.
  • Business Angel lub venture capital - wsparcie to polega na inwestycji w projekty, startupy czy też firmy. Najczęściej spotykane w początkowej fazie ich rozwoju, jednak nie jest to wymóg. W zamian inwestor otrzymuje część akcji lub udziałów.
  • Emisja obligacji - to jedna z alternatyw dla kredytu bankowego. Koszty finansowania wynikające z emisji obligacji, zależeć będą przede wszystkim od konkretnego profilu przedsiębiorstwa, jego wielkości oraz kondycji finansowej.
  • Dotacje, dofinansowania - tu za przykład mogą posłużyć Tarcze antykryzysowe, wprowadzone przez Rząd. Dotacje mogą również pochodzić z rąk samorządów czy funduszy Unii Europejskiej.

Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu pojawią się w Twojej głowie dodatkowe pytania lub chcesz doprecyzować pewne, zawarte tu punty, zapraszam do kontaktu na adres mailowy ekspert@iSPRZET.pl W ciągu kilku dni postaram się odpowiedzieć na Twojego maila.

Michał Sumara - wiceprezes w

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: