eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › GPW: poznamy raporty kwartalne TVN i PKO BP

GPW: poznamy raporty kwartalne TVN i PKO BP

2007-11-08 09:30

Przeczytaj także: Rekordowy kurs USD/PLN

Po sesji raporty kwartalne opublikowały AIG (największy ubezpieczyciel) i Cisco. Reakcja na te publikacje była bardzo „niedźwiedzia”. Wyniki AIG były dużo gorsze o od oczekiwań z powodu strat tego ubezpieczyciela na rynku kredytów hipotecznych. Cisco pokazało 37 – procentowy wzrost zysku i zapowiedziała solidny wzrost przychodów, ale za mały jak na wymagania inwestorów i kurs po sesji spadł o dziewięć procent. Najgorsze było to, że John Chambers, szef firmy, powiedział, że zamówienia z sektora bankowego „zmniejszają się w dramatycznym tempie”. Na domiar złego Morgan Stanley poinformował o utworzeniu rezerw w wysokości 3,7 mld USD. Co prawda kurs lekko wzrósł, bo spodziewano się gorszych informacji, ale co optymistycznego można znaleźć w stwierdzeniu, że „straty mogą ulec znacznemu zwiększeniu”? Nic dziwnego, że zarówno indeks handlu posesyjnego AHI jak i kontrakty na indeksy amerykańskie oraz indeksy azjatyckie rano mocno spadały. Czeka nas gorący dzień.

Dzisiaj omówię to, co może się wydarzyć na rynkach, jeśli patrzy się na nie przez pryzmat kalendarium, bo wyjeżdżam w delegację. W czwartek główną role odgrywać będą szefowie banków centralnych. Decyzje o poziomie stóp procentowych podejmują zarówno Bank Anglii jak i ECB, wypowiada się też Ben Bernanke, szef Fed. Europejskie banki poziomu stóp procentowych nie zmienią, ale zagadką jest to, co powie podczas konferencji prasowej Jean-Claude Trichet, prezes ECB. Bank jest w bardzo niekomfortowej sytuacji, bo inflacja rośnie zdecydowanie szybciej niż tego oczekiwano, ale mocny euro (im wyższe stopy tym waluta mocniejsza) szkodzi gospodarce strefy euro. Politycy zwiększają naciski na przynajmniej utrzymanie obecnego poziomu stóp lub nawet na ich obniżenie. ECB powinno dbać tylko o inflację, ale jasne jest, że pozostałych czynników zlekceważyć nie może. Dlatego też wynikiem będzie brak akcji, a prezes banku będzie musiał w swoim wystąpieniu bardzo ważyć słowa. Stawiam na „jastrzębie” wypowiedzi, bo zmniejszać one mogą oczekiwania inflacyjne. Teoretycznie powinny one wzmacniać euro, ale bardzo wątpię, żeby gracze dali się na nie nabrać. Dlatego też nie wykluczam, że euro nawet osłabnie. Rynkowi akcji nie powinna ta konferencja zaszkodzić.

Po południu przed Połączonymi Komisjami Kongresu występuje Ben Bernanke i to wystąpienie może znacznie wpłynąć na zachowanie rynków. Zdecydowanie nie wiemy, co może powiedzieć szef Fed. Nie wiadomo przecież, czy zmienił zdanie na temat inflacji i stanu gospodarki amerykańskiej oraz kryzysu na rynkach nieruchomości i kredytowym. Zakładam, że będzie chciał pozostawić inwestorów w stanie niepewności, co szkodziłoby posiadaczom akcji, ale nie mogę również wykluczyć, że byki wyciągną jedno zdanie i na tym zbudują zwyżkę cen akcji. Tak czy inaczej po 16.00 gracze powinni być szczególnie ostrożni. W tej sytuacji raport o tygodniowej zmianie bezrobocia zniknie gdzieś w tle. Nie znaczy to jednak, że nie będą miały znaczenie raporty kwartalne spółek, których w czwartek będzie znowu sporo.

Po tych emocjach piątek będzie dniem odpoczynku. Oczekuję, że aktywność rynków znacznie spadnie, bo raportów kwartalnych spółek będzie mało, a publikowane w piętak dane makro zazwyczaj nie mają większego znaczenia dla zachowanie graczy. Jest ich sporo, ale dane o cenach w eksporcie i imporcie obserwowane są tylko przez ekonomistów – gdyby jednak ceny w imporcie (bez ropy) znacznie wzrosły to ten raport mógłby umocnić dolara, bo wzrosłoby zagrożenie wzrostem inflacji. Teoretycznie dla rynku walutowego duże znaczenie ma bilans handlu zagranicznego USA, ale od dawna nie widziałem większych i trwałych zmian kurów walut po jego publikacji. Logiczne byłoby, gdyby dolar osłabł przy wzroście deficytu i umocnił się po jego spadku. Dla rynku akcji to dane bez znaczenia. Dowiemy się też jak nastroje na początku miesiąca ocenia Uniwersytet Michigan, ale publikowany przezeń indeks nastroju będzie jeszcze weryfikowany, więc większego wpływu na rynek nie powinien mieć. Poza tym indeksy nastroju od dawna nie są dodatnio skorelowane z danymi na przykład o sprzedaży detalicznej, a przecież to one mają znaczenie dla gospodarki.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: