eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Droga ropa i złoto, umacniają się rynki wschodzące

Droga ropa i złoto, umacniają się rynki wschodzące

2007-11-06 11:02

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN
Sytuacja na rynku złotego jest stabilna, brakuje wyraźnego trendu w krótkim terminie. Para konsoliduje się wokół przełamanego wcześniej wsparcia, które jest teraz oporem (3,64/65). Kolejne osłabienie dolara, które nastąpiło mimo pojawienia się szans na korektę, może skłonić także graczy na rynku PLN do powrotu do trendu sprzedaży EURPLN zgodnie z trendem. Krótkie pozycje otwierane powyżej 3,64 powinny mieć za cel okolice 3,62, jednak nie uważamy, aby była to transakcja o korzystnym stosunku zysku do ryzyka. Na razie wolimy pozostawać poza rynkiem.

EUR/USD

Mieszanka negatywnego sentymentu i oczekiwań, że ECB nie zaniecha podwyżek są w naszej opinii główną siłą stojącą za słabością USD. Brak silnego umocnienia USD po danych z rynku pracy w piątek pokazał, że sprzedający tę walutę nie bardzo mają czego się obawiać. Niekorzystne dla USD okazał się także raport CFTC z piątku, który pokazał spadek długich pozycji spekulacyjnych, co przy wzroście kursu oznacza, że gracze bardziej długoterminowi ostro sprzedawali dolary. W tym tygodniu dochodzi także publikacja danych z Europy i przemówienie Bernanke, którego wszyscy uważają już chyba za gołębią, który nie waha się zalewać gospodarki pieniądzem przy najdrobniejszej zadyszce (szczególnie, jeśli odczuwa ją Wall Street). Nie jesteśmy zwolennikami kupowania EURUSD tak drogo, jednak sprzedaż EURUSD może być jeszcze przedwczesna. Wolimy obecnie kupować opcje sprzedaży z dłuższymi terminami i kursami realizacji.

GBP/USD

Słabsze dane na temat produkcji przemysłowej i indeksu PMI z sektora usług spowodowały tylko chwilowy spadek GBPUSD w okolice 2,08. Słaby sentyment do dolara powoduje jednak, ze wszelkie ruchy korekcyjne są wykorzystywane do kupowania waluty brytyjskiej. Nawet lepsze dane z USA nie są w stanie wywołać większego umocnienia dolara. Najrozsądniejszą strategia pozostaje teraz inwestowanie zgodnie z trendem wzrostowym na funtdolarze, jednak trzeba mieć na uwadze, że pierwszy znaczący opór znajduje się już na poziomie 2,0920, a kolejny wyznacza linia poprowadzona po ostatnich maksimach na wykresie dziennym na poziomie 2,10. 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym wyznacza wsparcie na poziomie 2,0820.

USD/JPY

USDJPY znalazł solidne wsparcie w rejonie 114,00, gdzie na wykresie w skali godzinowej widoczna jest formacja młotka na geometrii wynikającej z 70,7% zniesienia fib całości wzrostów z poziomu 113,24 na 115,94. Pomimo złego sentymentu do dolara, dziś waluta amerykańska pozostaje nieco mocniejsza w stosunku do jena. Dopóki znajdujemy się poniżej poziomu 115,00 w dalszym ciągu istnieje szansa na powrót w okolice 114,00. Istotnym oporem z punktu widzenia geometrii rynkowych będzie poziom 114,97. Opublikowany dziś rano indeks wskaźników wyprzedzających koniunkturę w Japonii ukształtował się we wrześniu na poziomie zero procent, co może być sygnałem świadczącym o spowolnieniu gospodarki w najbliższych miesiącach.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : W. Zdanowicz, W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: