eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Fundusze inwestują mniej w rynki wschodzące

Fundusze inwestują mniej w rynki wschodzące

2007-10-29 12:24

Warszawska giełda od połowy sierpnia porusza się w rytmie dwóch wzrostowych tygodni i jednego spadkowego. Gdyby miał on zostać zachowany to obecny tydzień powinien zakończyć się na plusie.

Przeczytaj także: GPW: wyniki kwartalne TPSA lepsze od prognoz

Bardzo dobra piątkowa sesja w Stanach Zjednoczonych, gdzie atmosferę podgrzały wyniki Microsoftu, a nie były w stanie na nią wpłynąć kolejne słabe dane makroekonomiczne (tym razem o nastrojach konsumentów w październiku, które pogorszyły się do poziomu ostatni raz widzianego w maju 2006 r.), daje nadzieje na udany początek tygodnia. Sytuacja stanowi przeciwieństwo tej sprzed tygodnia, kiedy przebieg piątkowej sesji nie pozostawił wątpliwości, że nasz rynek zacznie tydzień od spadku. Kwestią otwartą pozostawała skala zniżki. Teraz można spekulować na temat wielkości wzrostu na pierwszej sesji tygodnia. Bez względu na to, jaki on będzie, raczej nie wyznaczy kierunku na kolejne dni.

Zapewne od początku tygodnia inwestorzy będą żyli środową decyzją Komitetu Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych w USA. Z naszego punktu widzenia wypada ona w szczególnym momencie, bo w czwartek mamy Święto, więc giełda nie będzie mogła bezpośrednio zareagować na wydarzenia na światowych parkietach. Rynki są przekonane, że koszt pieniądza zostanie po raz kolejny obniżony, do 4,5%. Nadziejami na taki krok można tłumaczyć odporność amerykańskiej giełdy na serię słabych danych makroekonomicznych, jakie zostały w ostatnim czasie opublikowane. W efekcie S&P 500 konsekwentnie bronił wsparcia przy 1500 pkt, by od niego się w piątek mocniej oddalić. Ze znaczeniem ostatniej sesji ubiegłego tygodnia dla możliwości utrwalenia ruchu w górę jednak nie warto przesadzać.

Wydarzenia na amerykańskim parkiecie są wciąż dla warszawskiego rynku najważniejsze. Jednak warto zwrócić też uwagę na kilka innych elementów, mogących wpłynąć na sytuację na rynkach wschodzących. Z danych Emerging Portfolio wynika, że w minionym tygodniu wyraźnie spowolnił napływ świeżego kapitału na rynki wschodzące. Fundusze lokujące na nich otrzymały jedną piątą tego, co średnio w czterech poprzednich tygodniach. Zaważyło na tym mniejsze zainteresowanie przede wszystkim akcjami z Azji, gdzie napływ kapitału był najsłabszy od połowy sierpnia. Drugi raz w ostatnich 25 tygodniach odpłynęły środki z funduszy akcji koreańskich. Te rynki są w tym roku kluczowe i w bardzo dużym stopniu kształtują nastroje wokół wszystkich emerging markets.

Dlatego wszelkie sygnały dotyczące Azji mają również dla nas istotne znaczenie. Trzeba tu zwrócić uwagę na słabsze zachowanie chińskiej giełdy w ostatnim czasie, co w dużym stopniu wynika z powrotu obaw przed dalszymi działaniami zmierzającymi do schładzania tamtejszej gospodarki (podwyżka stóp procentowych oraz podniesienie wysokości rezerw w bankach). Zresztą widzimy, że polityka monetarna dzieli gospodarki na trzy obszary – w USA jest poluzowywana, na wielu rynkach wschodzących zacieśniana (ostatnio Meksyk), a w dużej części dojrzałych gospodarek banki centralne przyjęły wyczekującą postawę.

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Siwek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: