eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 22-26.10.2007

Rynek walutowy 22-26.10.2007

2007-10-26 20:34

Przeczytaj także: Rynek walutowy 15-19.10.2007

Rynek złotego w tym tygodniu był oazą spokoju. Pozytywny sygnał dla inwestorów, jakim było zwycięstwo w wyborach parlamentarnych Platformy Obywatelskiej rozwiał wątpliwości, czy złotówka może być jeszcze mocniejsza. Naładowany optymizmem rynek dał spory kredyt zaufania nowo tworzącej się koalicji PO z PSL, czego najlepszym dowodem jest zachowanie się złotego w poniedziałek, kiedy to gwałtowne spadki na rynku eurodolara prawie wcale nie zaszkodziły złotówce.

Spadający ostro eurodolar był jedynie w stanie osłabić złotówkę niewielkim stopniu (o ok. 2-3 grosze) i na dodatek na bardzo krótki czas. Ten ruch kursów w górę jest niemal niezauważalny z dzisiejszej perspektywy, gdyż zarówno rynek EURPLN, jak i USDPLN znajdują się o 6-7 groszy poniżej poziomów z ubiegłego piątku, kształtując się poniżej 3,62 (EURPLN) oraz 2,52 (USDPLN).

A jak będzie wyglądać przyszły tydzień? To oczywiście zależy od tego, jaką decyzję podejmie w środę FED. Niemniej jednak, sam fakt zbliżania się decyzji FOMC wywrze zapewne spory wpływ na zachowanie się inwestorów, tym bardziej, że techniczna sytuacja rynku EURUSD pozostawia temu kursowi miejsce do skorygowania w dół, nim na nowo ruszy on dynamicznie w górę. Może się więc zdarzyć tak, że początek nowego tygodnia będzie zbliżony do początku tygodnia, który jest już prawie za nami. Spore wzrosty kursu EURUSD (z 1,4120 w rejon 1,44) mogą kusić posiadaczy długich pozycji do realizacji zysków, jeszcze przed poznaniem decyzji FED, czemu będzie sprzyjać rosnąca niepewność.

Z drugiej strony szanse na kolejną obniżkę są spore, co może napędzać dalsze wzrosty EURUSD. Wydaje się jednak, że większe są jednak szanse na odreagowanie, gdyż za takim scenariuszem przemawia konstrukcja kalendarza wydarzeń, który przewiduje kluczowe publikacja w drugiej części tygodnia. W takiej sytuacji rynek może spróbować poszukać miejsca do dalszych wzrostów poprzez oddania nieco pola amerykańskiej walucie w pierwszej połowie tygodnia, nie oznacza to jednak, że czeka nas tak gwałtowna korekta, jak w tym tygodniu, gdyż spadki zapewne wyhamują w rejonie 1,4280-1,43.

Jeśli chodzi o rynek złotego, to trudno się obecnie doszukać czynników mogących zagrozić jego wartości, choć coraz dłuższy czas, jaki minął od czasu wyborów może być przyczyną lekkiej erozji optymizmu. Innym czynnikiem mogącym osłabić złotówkę jest bliskość psychologicznych barier 2,50 (USDPLN) oraz 3,60 (EURPLN), które mogą zachęcić posiadaczy złotówki do realizacji sporych już zysków. Pamiętajmy jednak, że skala czekającego nas odreagowania nie będzie powalająca i wynosić będzie zapewne 5-7 groszy, choć o takie wzrosty będzie niezwykle ciężko. Obecna sytuacja wydaje się więc niezwykle komfortowa dla importerów, ale niestety eksporterzy znaleźli się w sporych kłopotach, gdyż tak silna złotówka nie tylko pogarsza ich pozycje konkurencyjną na rynkach międzynarodowych, lecz także podkopuje rentowność prowadzonej już działalności. Czy RPP zdecyduje się ulżyć nieco eksporterom? Na obniżki stóp procentowych w Polsce nie ma co liczyć, a jedyną pociechą dla tej grupy przedsiębiorstw jest brak presji na wzrost kosztu pieniądza.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

poprzednia  

1 2

oprac. : Krzysztof Gąska / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: