eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › FOMC obniży stopy procentowe o 25 pkt?

FOMC obniży stopy procentowe o 25 pkt?

2007-09-18 11:40

FOMC obniży stopy procentowe o 25 pkt?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Dzisiaj FOMC podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Będzie to jedno z najważniejszych posiedzeń FED od wielu lat. Praktycznie wszystko, co działo się na rynkach w ostatnich kilku tygodniach było determinowane przez oczekiwania odnośnie dzisiejszej decyzji. W wyniku wydarzeń z sierpnia, publikacji słabych danych makroekonomicznych, oczekiwania odnośnie obniżki ukształtowały się na poziomie pewnych 25 pkt, choć z pewnością bardzo wielu inwestorów dopuszcza także obniżkę o 50 pkt.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Generalnie rzecz biorąc, to ostatnie wydarzenia – konkretnie kolejne negatywne skutki kryzysu subprime, wypowiedzi (m.in. Greenspana) – wskazują na to, że stopy powinny zostać obniżone. Podstawowym efektem takiej decyzji byłby wzrost zaufania inwestorów. Byłby to sygnał, że FED jest gotów działać by utrzymać rynki na powierzchni. Są jednak także ważne powody by stóp nie obniżać. Po pierwsze obniżka stóp nie pomoże w sytuacji, gdy na rynkach brakuje zaufania, że dłużnik zwróci pożyczkę oraz gdy inwestorzy przewidują, że w przyszłości będą potrzebowali środków (w tej sytuacji obniżka wręcz zmniejsza koszt alternatywny, co jest pozytywnym wydarzeniem dla podmiotu gromadzącego środki). Po drugie banki centralne ciągle dostarczają płynność do systemu, co jest lepszym narzędziem obniżenia krótkoterminowych stóp i mimo to nieskutecznym. W piątek efektywna (rynkowa) stopa funduszy federalnych znajdowała się około 20 pkt. bazowych poniżej celu, co oznacza, że rynek już obniżył sobie stopy sam(!). Zalewanie systemów może przełożyć się na wzrost inflacji i spadek zaufania do banku centralnego, co jest trzecim najważniejszym powodem.

Uważamy, że dzisiaj FOMC obniży stopy o 25 pkt co spowoduje realizację zysków na akcjach i korekcyjne umocnienie USD. Jeśli FED obniży stopy o 50 pkt. giełda zareaguje wzrostami a dolar runie. Brak obniżki powinien spowodować silne spadki cen akcji i umocnienie dolara. Ważne znaczenie ma także komunikat, biorąc pod uwagę fakt, że rynek wycenia 100 pkt obniżki w najbliższym roku, położenie nacisku na ryzyku inflacji może te oczekiwania nieco zredukować.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Indeks Empire State spadł we wrześniu do poziomu 14,7pkt z 25,1pkt. zanotowanych w sierpniu.
  • E-Z: Bilans handlowy w strefie euro w lipcu wyniósł 4,6mld euro.
  • E-Z: Inflacja w strefie euro wyniosła w sierpniu 1,7procent licząc rok do roku i 0,1 procent miesiąc do miesiąca.
  • US: Produkcja przemysłowa w USA wzrosła w sierpniu o 0,2% miesiąc do miesiąca, a wykorzystanie mocy produkcyjnych wyniosło 82,2%.
  • PL:. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w sierpniu o 10,5% rok do roku.
  • US: Indeks Uniwersytetu Michigan wzrósł we wrześniu do 83,8 punktu z 83,4 punktu w sierpniu.
  • PL: Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 4,8% rok do roku, a miesiąc do miesiąca zwiększyło się o 0,4%.
  • PL: Na poniedziałkowej aukcji Ministerstwo Finansów sprzedało całą ofertę 52-tygodniowych bonów skarbowych o wartości 0,5 miliarda złotych.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : W. Zdanowicz, W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: