eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 03-07.09.2007

Rynek walutowy 03-07.09.2007

2007-09-08 18:50

Przeczytaj także: Rynek walutowy 20-24.08.2007

Piątkowy raport z rynku pracy w USA w połączeniu z sygnalizowaną przez wcześniejsze publikacje możliwością ochłodzenia się koniunktury USA w wyniku kłopotów coraz większej liczby obywateli USA z obsługą swojego zadłużenia. Martwić musi erozja optymizmu wśród konsumentów, która w połączeniu z ewentualnym kryzysem na rynku pracy może w sposób znaczący ograniczyć popyt wewnętrzny, a co za tym idzie ponownie wywołać spadek tempa wzrostu gospodarczego, w pierwszej kolejności w USA, a następnie dynamiki światowej. Taki scenariusz wspiera FED w dążeniu do obcięcia stóp, co w konsekwencji powinno ciążyć amerykańskiej walucie w najbliższym czasie.

Z drugiej strony, możliwość przerodzenia się kryzysu na rynku nieruchomości oraz na rynku kredytów hipotecznych w dekoniunkturę w USA i na całym świecie może rozbudzić obawy inwestorów, a w konsekwencji doprowadzić do eksplozji awersji do ryzyka. W takim przypadku bylibyśmy świadkami zamykania ryzykownych pozycji i powrotu kapitału do miejsc pochodzenia, co pozwoliło by dolarowi na odzyskaniu wartości. Taki scenariusz jest na razie mało prawdopodobny, gdyż rynek wydaje się być już oswojony z wiszącym nad rynkiem widmem kredytów hipotecznych w USA, jednak kolejne dane makro, które potwierdziłyby zasygnalizowane przez rynek pracy spowolnienie będą siać niepewność w umysłach inwestorów.

Co prawda złotówka zyskała na wartości po opublikowaniu w piątek raportu z rynku pracy w USA, czego przyczyną był gwałtowny wzrost eurodolara, jednak z drugiej strony tak negatywny wydźwięk tych informacji na pewno popsuje nastroje inwestorów, zmniejszając dodatkowo ich apetyt na ryzyko. Wydaje się więc, że w nadchodzących dniach złotówka ponownie może znaleźć się pod presją, gdyż wzmożona niepewność towarzysząca inwestorom będzie ich raczej zniechęcać do podejmowania ryzyka. Wszystko to oczywiście zależeć będzie od psychiki inwestorów, a także od rozwoju sytuacji na rynkach międzynarodowym. Abstrahując od przewidywania dalszego kierunku ruchu kursów walutowych trzeba w ślad za Jean Claud Trichetem przypomnieć o konieczności dokładnej analizy ryzyka przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej, gdyż to właśnie ryzyko ma największy wpływ na wartość aktywów w portfelu.

Gorący okres, kiedy rynkiem kierowały emocje wydaje się być za nami, jednak w każdej chwili inwestorzy mogą powrócić do kierowania się emocjami, co pociągnęło by za sobą znaczny wzrost zmienności rynków w zależności od docierających na rynek informacji. Pamiętajmy, że w obecnej sytuacji ryzyko inwestycyjne pozostaje wysokie, a dodatkowo trudno stwierdzić czy rynek zakończył już proces dostosowania swojej oceny ryzyka do bieżącej sytuacji na świecie. Jeśli nie, czeka nas kolejna fala przeceny ryzykownych aktywów, natomiast jeśli proces ponownej wyceny aktywów przy założeniu wyższego ryzyka został już zakończony, to możemy spokojniej patrzyć w przyszłość, gdyż rynki powinny się stopniowo uspokajać. Większym problemem są jednak informacje, które przez cały czas dopływają na rynek i tym samym wpływają na przyjęty przez inwestorów do wyceny aktywów poziom ryzyka. Wydaje się jednak, że do czasu decyzji FED (18 wrzesień) dobre nastroje inwestorów podtrzymywać powinny nadzieje na skuteczność obniżki stóp procentowych, dzięki czemu nie powinniśmy być świadkami gwałtownej ucieczki inwestorów od ryzyka.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

poprzednia  

1 2

oprac. : Krzysztof Gąska / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: