eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Węgierski Bank Centralny nie obniżył stóp

Węgierski Bank Centralny nie obniżył stóp

2007-08-28 11:50

Sprzedaż domów w USA spadła w lipcu na rynku wtórnym piąty kolejny raz i osiągnęła najniższy poziom od blisko 5 lat (5,75 mln). Home Depot zdecydowała się sprzedać jeden ze swoich oddziałów za cenę o 18% niższą od wcześniej wynegocjowanej. Zakupy akcji banków, ubezpieczycieli i firm udzielających pożyczek gotówkowych przez insiderów były w sierpniu w USA najwyższe od 12 lat. Największym zagrożeniem dla amerykańskiej gospodarki są złe kredyty – wynika z ankiety NABE. Węgierski Bank Centralny nie zmienił stóp procentowych i podniósł prognozę inflacji na 2008 r.

Przeczytaj także: Giełdy amerykańskie czekają na działania FED

W poniedziałek skończyła się wzrostowa seria trwająca przez ostatnie trzy sesje minionego tygodnia. Notowania rozpoczęły się co prawda od zwyżki, ale stopniowo nastroje na parkiecie pogarszały się i ostatecznie indeks WIG zakończył dzień symbolicznym spadkiem. Potwierdził on, że bariera 60 tys. pkt może być przynajmniej na razie trudna do przekroczenia. W rejonie tego poziomu indeks pozostawał trzecią kolejną sesję.

Taki przebieg zdarzeń w ostatnich dniach sugeruje, że kończy się faza odbicia oparta na emocjach. Teraz do kontynuacji zwyżki będą konieczne fundamentalne przesłanki. Taka diagnoza dotyczy zarówno rynków zagranicznych, jak i polskiego, który w dalszym ciągu jest bardzo silnie związany z globalnymi wydarzeniami. Tych dobrych wiadomości w ostatnim czasie jest na świecie mniej niż złych. W Polsce ten bilans jest zrównoważony, ale w obecnej sytuacji to globalne nastroje kształtują koniunkturę. Wczoraj inwestorzy dostali kolejną porcję informacji wskazujących na utrzymujące się kłopoty na rynku nieruchomości w Ameryce. Na czoło wysuwały się dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Były nieco lepsze od spodziewanych, ale to raczej świadczy o skali obaw specjalistów odnośnie kondycji rynku nieruchomości niż o poprawiającej się sytuacji na nim. Sprzedaż domów była najniższa od prawie 5 lat i obniżyła się 5. miesiąc z rzędu.

Mała aktywność w tym względzie powoduje, że nie maleją zapasy niesprzedanych domów. To zaś oddziałuje negatywnie na ceny. Potwierdziły to wczorajsze dane – ceny domów na rynku wtórnym spadły po raz 12. z rzędu. To, jak zachowują się ceny, jest teraz nawet ważniejsze od liczby sprzedanych domów, gdyż oddziałuje na zamożność społeczeństwa amerykańskiego i tym samym skłonność do konsumpcji.

To nie były jedyne złe doniesienia z frontu nieruchomości. Inwestorzy dostali kolejny przykład na to, jak kryzys oddziałuje na inne sfery gospodarki. Konsorcjum, które miało od Home Depot kupić jeden z oddziałów, zostało przez kredytodawców zmuszone do wynegocjowania lepszej ceny. Home Depot tę cenę zaakceptował. Jednocześnie ankieta National Association od Business Economics (NABE) wykazała, jak duże są obawy o niewypłacalność klientów instytucji finansowych i nadmierne zadłużenie.

 

1 2

następna

oprac. : expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: