eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 13-17.08.2007

Rynki finansowe 13-17.08.2007

2007-08-17 19:16

Przeczytaj także: Rynki finansowe 06-10.08.2007

Zagraniczne rynki

EUROPA W zasadzie moglibyśmy w tym miejscu przekleić komentarz z ubiegłego tygodnia. A zaczynał się tak. „Początek tygodnia upłynął na europejskich parkietach pod znakiem odreagowania spadków z ostatnich tygodni, czemu pomogły również wzrosty za oceanem”. Kolejne dni przyniosły już pogorszenie nastrojów, aż do katastrofalnego czwartku. W piątek indeksy ponownie „odrabiały straty z ostatnich tygodni”. Głównie dzięki działaniom Fed, których celem jest poprawienie płynności na rynkach finansowych. „Gotówka jest jak tlen potrzebny inwestorom by się zrefinansować” – powiedział jeden z analityków. Brytyjski FTSE znalazł wsparcie dopiero na poziomie konsolidacji z wakacji ubiegłego roku, francuski CAC40 zadowolił się nikłym wsparciem na dołku z grudnia 2006. Piątkowe notowania przyniosły odbicie, a na wykresach powstały prowzrostowe formacje „objęcia bessy”. Takie same, jak w marcu tego roku po przecenie związanej z tąpnięciem na chińskich giełdach.

USA Dow Jones zanurkował do 12,5 tys. punktów po tym jak największe sieci detaliczne – Wal Mart czy Home Depot – zaczęły zgłaszać problemy z możliwym spadkiem zysków. Sytuacja na rynku kredytowym może bowiem ograniczać zdolności nabywcze konsumentów. Również pogłoski o możliwych kolejnych bankructwach w branży kredytów hipotecznych rozpalały wyobraźnię, choć w rzeczywistości największym problemem był brak płynności na rynku pieniężnym, a nie opóźnienia w spłatach. Słabe instytucje rozdające kredyty na prawo i lewo już bowiem zbankrutowały. Teraz sprawa dotyczy takich firm jak Coutrywide, w których odsetek nieściągalnych kredytów sięga 3 proc. To trochę za mało, by zgłaszać bankructwo. Piątkowa decyzja Fed może rozwiązać problem braku płynności i na to liczyli inwestorzy kupujący w piątek akcje (w czwartek w końcówce notowań też przeważały zakupy, bo pojawiły się już „rumors” o możliwym działaniu Fed).

AZJA Rynki azjatyckie to w tym momencie inna para kaloszy. Nie służy im umocnienie jena i innych walut regionu wobec dolara i euro, bo oznacza ono kłopoty eksporterów. Wzrost jena o 5 proc. w skali tygodnia może pociągnąć ogromne konsekwencje dla budżetów firm nakierowanych na eksport, z utratą opłacalności produkcji włącznie. Nic więc dziwnego, że Azjaci – nie znający przecież decyzji Fed, ani tym bardziej jej skutków dla rynku walutowego – do ostatniej minuty handlu w piątek pozbywali się akcji.

Rynek surowców


To był ciekawy tydzień na rynku surowcowym, zwłaszcza jeśli chodzi o rynek metali i końcówkę tygodnia. W czwartek cena miedzi spadła o 7,3 proc., srebra o 8,3 proc., a złota o 3,2 proc. i był to częściowo efekt paniki na rynkach akcji. W komentarzach zaczęto przebąkiwać o zmniejszony zapotrzebowaniu na surowce w obliczu światowego spowolnienia gospodarczego, ale w tak dużych zmianach notowań widać rękę funduszy hedgingowych. Można było przewidzieć, że po zawieszeniu wypłat przez fundusze hedge zaangażowanych na rynku kredytowym, klienci innych funduszy hedgingowych także zechcą wypłacać środki. A ponieważ tego rodzaju fundusze są zaangażowane głównie na rynkach surowców (i walut), efekt paniki oglądaliśmy w czwartek. W piątek po południu ceny odbijały, ponieważ działanie Fed poprawiło nastroje inwestorom na wszystkich rynkach. Na jak długo?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: