eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 06-10.08.2007

Rynki finansowe 06-10.08.2007

2007-08-10 18:38

Przeczytaj także: Rynki finansowe 30.07-03.08.2007


RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Choć na świecie obligacje cieszą się coraz większym uznaniem inwestorów, u nas ich rentowności wzrosły (a ceny spadły). Papiery 10-letnie dawały w piątek 5,58 proc. zysku, podczas gdy przed tygodniem było to o sześć punktów mniej. Trudno jednak powiedzieć o rodzimym rynku obligacji, że przeszła po nim burza. Widać to także po zmianie rynkowych stóp procentowych. Stopa trzymiesięczna WIBOR wzrosła wprawdzie w skali tygodnia o cztery punkty do 4,86 proc., ale w porównaniu do wahań na międzynarodowych rynkach, jest to ruch niemal niezauważalny.

Zagraniczne rynki

Rentowność obligacji dziesięcioletnich gwarantowanych przez rząd amerykański wzrosła do 4,74 proc. wobec 4,66 proc. w środę i 4,72 proc. przed tygodniem. Rentowność obligacji rosła w miarę jak spadały ceny akcji, ale kłopoty sektora finansowego z pozyskaniem kapitału podniosły i rynkowe stopy procentowe i rentowność obligacji.

W Europie oglądaliśmy podobny scenariusz. Na koniec tygodnia rentowność 10-letnich obligacji niemieckich wzrosła do 4,35 proc. z 4,32 proc. przed tygodniem. Inwestorzy szukają ochrony kapitału w obligacjach, choć krótkoterminowe stopy procentowe gwarantują już podobną stopę zwrotu.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Piąty tydzień spadków na warszawskiej giełdzie zaczął się od niewielkich zwyżek, które trwały przez większą część poniedziałku, przez wtorek, do środowego otwarcia. Czwartek i piątek to już wyprzedaż akcji, niekiedy bez oglądania się na ceny. Najbardziej spadki odczuli posiadacze akcji średnich firm – mWIG spadł aż o 7,77 proc. i był to największy tygodniowy spadek od października 2000 roku. sWIG spadł o 6,6 proc., a WIG o 5,3 proc. Spółki z WIG20 tradycyjnie zachowały się najlepiej, choć to wątpliwe pocieszenie, bo indeks i tak stracił 4,51 proc. W Warszawie niezwykle rzadko zdarzały się serie spadków WIG, które trwałyby nieprzerwanie aż przez pięć tygodni (z reguły po czwartym następowało odbicie). Jesienią 2002 r. WIG spadał nieprzerwanie przez 10 tygodni z rzędu.

W nadchodzącym tygodniu 39 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się wzrostu WIG20, a 33 proc. jego spadku. 28 proc. uważa, że jego wartość nie zmieni się.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: