eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 06-10.08.2007

Rynki finansowe 06-10.08.2007

2007-08-10 18:38

Przeczytaj także: Rynki finansowe 30.07-03.08.2007

Zagraniczne rynki

EUROPA Początek tygodnia upłynął na europejskich parkietach pod znakiem odreagowania spadków ostatnich tygodni, czemu pomogły również wzrosty za oceanem. Inwestorzy mieli powody do zadowolenia do czwartku, kiedy sytuacja odwróciła się o 180 stopni. W wyniku problemów z płynnością największy francuski bank- BNP Paribas zawiesił wypłaty z trzech swoich funduszy, co zmusiło ECB do interwencji w postaci otworzenia linii kredytowych na prawie 100 mld EUR. Największa interwencja w historii tej instytucji przeraziła inwestorów, uświadamiając im powagę sytuacji, co przerodziło się na załamanie na rynkach akcji, które potrwało do końca tygodnia.

USA W mijającym tygodniu inwestorzy amerykańscy doczekali się odreagowania po trzech tygodniach spadków, jednak cieszyli się nim tylko przez trzy dni. Do czwartku główne indeksy zyskały ok. 4 proc., jednak negatywne wiadomości z Europy oraz złe informacje z własnego podwórka przełożyły się na kolejny czarny czwartek. Home Depot poinformował o obniżeniu ceny za jeden z jego oddziałów (co można przypisać problemom z uzyskaniem kapitału), a Goldman Sachs o problemach finansowych już drugiego z jego funduszy. Wraz z negatywnym sentymentem z Europy przełożyło się to na początek drugiej fali korekty (co potwierdziło piątkowe otwarcie na prawie procentowym minusie), która powinna przecenić indeksy w najbliższych tygodniach o ok. 10 proc.

AZJA Główne indeksy w Azji podążały szlakiem wyznaczonym przez giełdę za oceanem. W pierwszej części tygodnia mieliśmy wzrosty, kiedy inwestorzy odreagowywali po spadkach z poprzednich tygodni. Na piątkowej sesji giełdy załamały się po bardzo słabych dniach na giełdach w Europie i Stanach Zjednoczonych, a zyski z początku tygodnia inwestorzy musieli oddać z nawiązką. Co więcej, do przeceny azjatyckich spółek przyczynił się drożejący jen, który szkodzi największym eksporterom z tego regionu.

Rynek surowców


W mijającym tygodniu ceny surowców silnie spadły, podążając za przeceną na rynkach akcji. Ropa już w poniedziałek oddała bez walki poziom 75 USD i skierowała się w dół, aby w dalszej części tygodnia bronić się na poziomie o pięć dolarów niższym. W piątek o godz.16 za baryłkę typu brent płacono na londyńskiej giełdzie 69,50 USD. Taniejącej ropie nie przeszkodził nawet cotygodniowy raport, który pokazał spadek jej zapasów w Stanach. Równie silnie została przeceniona miedź, za którą w piątek na londyńskiej giełdzie płacono już 7.355 USD, co w porównaniu z końcem ubiegłego tygodnia jest spadkiem o 4 proc. Poza załamaniem na rynkach akcji, ten surowiec taniał dzięki rosnącym zapasom na londyńskiej giełdzie, które w środę podskoczyły o ponad 8 proc., czyli najwięcej od półtora roku. W tym tygodniu rynku nie zaskoczyły również żadne negatywne informacje o zakłóceniach produkcji, co przełożyło się na niską presję na wzrosty miedzi.

Do środy cena złota zmieniała się nieznacznie, wahając się w okolicach 672 USD za uncję, jednak w czwartek spadła o 1,8 proc., w związku z silnym umocnieniem dolara w stosunku do euro. Poszukiwanie płynności na światowych rynkach sprawia, że inwestorzy nie są zainteresowani metalami szlachetnymi jako zabezpieczeniem przed korektą na rynkach akcji, a to negatywnie odbija się na cenie złota i srebra. W piątek o godz. 16 za jedną uncję obu metali płacono odpowiednio 668 USD i 12,80 USD.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: