eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › OPEC zwiększy wydobycie ropy?

OPEC zwiększy wydobycie ropy?

2007-07-24 09:28

Przeczytaj także: Rynek kredytów w USA: Standard & Poor obniża ratingi

Banki i surowce, a potem długo nic

W poniedziałek rano kursy walut na polskim rynku stabilizowały się z lekką tendencją do umacniania (reakcja na piątkowo – weekendowe osłabienie dolara). Gracze czekali na nowe impulsy, ale bardzo szybko dało się zauważyć reakcję na spadek kursu EUR/USD i nasza waluta zaczęła tracić. Proces ten zahamowała publikacja danych o inflacji bazowej. Okazało się, że w czerwcu w Polsce ta miara inflacji (bez żywności i paliw) wzrosła o 1,8 proc. (oczekiwano 1,6 proc.). Te dane zaczęły wzmacniać naszą walutę, a kropkę nad i postawiła agencja Fitch podwyższając perspektywę ratingu Słowacji. Jednak w końcu dnia spadek kursu EUR/USD znacznie ograniczył wzmocnienie złotego.

Dzisiaj rozpoczyna się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która będzie miała bardzo twardy orzech do zgryzienia. Gospodarka nie jest już taka silna jak w pierwszym kwartale, ale płace szybko rosną, co zwiększa presję inflacyjną (widać to w każdych danych). W tej sytuacji kolejne raporty mogą przechylić szalę na korzyść „jastrzębi” bądź „gołębi”. Taką rolę spełnić może dzisiejszy raport o sprzedaży detalicznej. Jeśli jej dynamika znacznie przekroczy oczekiwane około 15 procent to „jastrzębie” dostaną poważny argument przemawiający za podwyżką stóp. Spadek dynamiki sprzedaży może taką decyzję odwlec. Dane o bezrobociu nie będą miały najmniejszego znaczenia. Dla złotego im wyższa dynamika sprzedaży tym lepiej. Podobnie powinien reagować rynek akcji. Powinien, ale zapewne nie będzie, bo i tak dla graczy na GPW największe znaczenie będą miały nastroje panujące na świecie.

A w poniedziałek przed sesją na GPW raport kwartalny opublikował Bank Millenium rozpoczynając sezon publikacji raportów kwartalnych polskich spółek. Zysk był znacznie wyższy od oczekiwań (o 40 procent), co bardzo pozytywnie wpłynęło na cały sektora bankowy. To z kolei uspokoiło rynek i indeksy zaczęły (z początku na bardzo małym obrocie) rosnąć. Ten właśnie mały obrót sygnalizował, że zwyżka może być nietrwała i rzeczywiście bardzo szybko nastąpił zwrot, po którym WIG20 ustabilizował się, podobnie jak inne indeksy europejskie, na poziomie zbliżonym do piątkowego zamknięcia. Po opublikowaniu lepszych od oczekiwań raportów kwartalnych Mercka i Schering Plough indeksy znowu ruszyły na północ, a akcje banków drożały coraz mocniej. Podobnie zachowywał się sektor surowcowy, a to szybko podnosiło WIG20, który błyskawicznie odrabiał piątkowe straty. Dzieła dopełnił fixing podnoszą dodatkowo indeks największych spółek.

Wydawałoby się, że wszystko jest znowu na dobrej drodze, bo WIG20 odbił się od dolnego ograniczenia klina (górne jest na poziomie 3.942 pkt.), więc hossa będzie kontynuowana. Zapewne na rynku blue chipów tak będzie, ale martwić może postawa małych i średnich spółek. MWIG40 rośnie nieprzekonująco. Po wyrysowaniu podczas sesji 17 lipca świeczki – młota powinien rosnąc zdecydowanie bardziej dynamicznie. Jeszcze gorzej wygląda nieważony indeks cenowy, który wczoraj spadł. Tam formacja podwójnego szczytu ostrzega, że przecena będzie kontynuowana. Można więc wstępnie zakładać, że większe spółki czeka jeszcze okres wzrostów i niektóre z nich pobiją przed publikacja raportów kwartalnych rekordy, ale dla mniejszych spółek ten okres zwyżki może być jedynie korektą poprzedniego spadku. Po jej zakończeniu zniżka powinna być kontynuowana.

Dzisiaj plusem jest wczorajsze zachowanie rynku w USA, ale minusem spadek cen surowców. Jednak wczoraj nie przeszkadzało to w dużych wzrostach cen akcji KGHM i PKN, więc pewnie i dzisiaj nie będzie za bardzo szkodziło. Wydaje się jednak, że to banki muszą wziąć na siebie ciężar sesji. Najbardziej prawdopodobne jest wprowadzenie rynku w marazm, z którego wyjdzie po publikacji pierwszych raportów kwartalnych amerykańskich spółek.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: