eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Gdzie inwestować oszczędności w 2007?

Gdzie inwestować oszczędności w 2007?

2007-07-19 12:25

Przeczytaj także: Lokaty strukturyzowane zamiast funduszy


Przejdźmy do inwestycji o zdecydowanie wyższym potencjale zarabiania, lecz niestety również o wyższym poziomie ryzyka. Mowa o instrumentach pochodnych: kontraktach terminowych i opcjach. Na rynku polskim można inwestować w nie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA lub WGT S.A. Pewne możliwości prowadzenia takich inwestycji istnieją w bankach. Dostęp do platform transakcyjnych poprzez internet pozwala zawierać transakcje na pochodnych na wielu rynkach światowych, praktycznie na wszystkich aktywach, na jakie one opiewają.

To jednak wyższa szkoła jazdy, wymagająca dużej wiedzy i opanowania. A wszystko za sprawą dźwigni finansowej, która może dać bardzo wysokie zyski, ale także duże straty. W przypadku kontraktów terminowych działa ona symetrycznie w obie strony. Na opcjach można zarabiać poprzez ich sprzedaż (wystawienie, inaczej zajęcie pozycji krótkiej) inkasując cenę opcji (premię) lub osiągając zysk wynikający ze zmiany ceny aktywa bazowego w stosunku do ceny wykonania ustalonej przy nabyciu opcji. Ograniczone ryzyko występuje przy nabywaniu opcji (pozycja długa). Maksymalna strata ogranicza się wówczas do zapłaconej ceny (premii). Prawidłowe przewidzenie kursu opcji, a więc zakup właściwej opcji, pozwala na osiągnięcie znacznego zysku przy stosunkowo niskim poziomie zaangażowania finansowego. Teoretycznie nieograniczoną stratę może ponieść inwestor sprzedający opcję kupna (call). Strata przy sprzedaży opcji sprzedaży (put) jest ograniczona do ceny wykonania opcji pomniejszonej o otrzymaną premię.

Wniosek: wystawianie opcji jest wysoce ryzykowne a maksymalny zysk stanowi kwotę uzyskanej premii.

Inwestować zbiorowo

Jak widać inwestowanie na giełdzie to dziś niezwykle pracochłonna działalność a jednocześnie obarczona dużym ryzykiem. Do takiej konkluzji dochodzi coraz więcej osób powierzając problem zarządzania swoimi środkami specjalistom zarządzającym funduszami inwestycyjnymi. Zespoły finansistów, dysponujących dostępem do najnowszych informacji, posiadających narzędzia pozwalające określić trendy rynkowe są w stanie lepiej zarządzać środkami, niż działający w pojedynkę inwestor. Ponadto, posiadając duże środki mogą realizować lepiej proces dywersyfikacji portfela, ponosząc jednocześnie niższe jednostkowe koszty transakcyjne, które łatwiej im było wynegocjować z domami maklerskimi i brokerami. Ewentualne bankructwo jednej ze spółek w takim przypadku niewiele odbije się na wartości dobrze zdywersyfikowanego portfela w przeciwieństwie do portfela pojedynczego inwestora, posiadającego akcje kilku spółek.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: