eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Gdzie inwestować oszczędności w 2007?

Gdzie inwestować oszczędności w 2007?

2007-07-19 12:25

Przeczytaj także: Lokaty strukturyzowane zamiast funduszy


Nie można przeoczyć, że gwarancja zwrotu kapitału obowiązuje dopiero w dniu wygaśnięcia produktu. Może się zdarzyć, że kilkuletnia inwestycja zakończy się fiaskiem i klient musi się zadowolić otrzymaniem z powrotem nominalnej wartości zainwestowanej sumy, co biorąc pod uwagę inflację, równa się poniesieniu straty. Wcześniejsze przedstawienie do wykupu produktu strukturyzowanego wiąże się zazwyczaj z potrąceniem dyskonta. Jednak przemysł produktów strukturyzowanych kwitnie a finansiści głowią się nad kolejnymi mutacjami produktów, przykładając dużą wagę do ładnego opakowania. Biorąc pod uwagę ryzyko inwestycyjne oraz potencjał zarabiania produkty strukturyzowane należałoby uplasować pomiędzy lokatą bankową a tytułami uczestnictwa w zrównoważonych funduszach inwestycyjnych.

Taniec na parkiecie

Osoby nie stroniące od ryzyka wybierają grę na giełdzie. Rozpoczynając jednak przygodę na parkiecie, należy mieć świadomość, że giełda nie jest maszynką do robienia pieniędzy. Graczy jest tam wielu, którzy dysponują doświadczeniem, odpowiednią wiedzą i narzędziami. Dziś racjonalny inwestor poświęca dużo czasu na pracę analityczną, dysponuje na bieżąco danymi z różnych źródeł, co powala mu uzyskać kilka procent przewagi nad pozostałymi inwestorami. Biegle wykorzystuje narzędzia jakie daje analiza fundamentalna lub techniczna.

Na rynek kapitałowy, stanowiący część wielkiego światowego rynku finansowego ma wpływ tak wiele czynników trudnych do przewidzenia, że można przyjąć, że wynik takiej gry jest zmienną losową. Taka niepewność, co do kierunku zmian rynku akcji determinuje określony poziom ryzyka inwestycyjnego. Czy można zmniejszyć ryzyko poniesienia strat w wyniku popełnienia błędnej decyzji inwestycyjnej? Odpowiedź brzmi twierdząco. Z pomocą przychodzi ”dywersyfikacja”. Można nabywać na przykład akcje spółek funkcjonujących w różnych sektorach gospodarki lub na różnych giełdach światowych. Należy unikać dywersyfikacji naiwnej i dobierać do portfela akcje, których historyczne kursy nie są ze sobą skorelowane lub skorelowane ujemnie. Tu należy dodać, że ilość spółek w portfelu nie powinna być większa niż 15. Nie można zapominać, że nadmierne zwiększanie ilości spółek nie tylko podnosi koszty transakcyjne, lecz praktycznie niewiele pozytywnego wnosi. Inwestycje giełdowe wymagają zastanowienia się co odzwierciedlają aktualne poziomy cen walorów. Określenie czy rynek znajduje się w przededniu bessy jest niezwykle trudne i już wielu analityków serwując od dwóch lat takie prognozy poniosło porażkę.

Inwestorzy nieskłonni do ryzyka mogą inwestować w dłużne papiery wartościowe. Największa podaż istnieje na rynku obligacji i bonów skarbowych. Jest to papier najpewniejszy, jednak rentowność na poziomie 5,25% niewielu może zadowolić. Obligacje korporacyjne posiadają nieco wyższą rentowność, lecz ich oferta jest na naszym rynku niezwykle uboga. Należy tu nadmienić, że są to papiery o wyższym stopniu ryzyka niż „skarbówki”. Można też inwestować w obligacje municypalne czy krótkoterminowe papiery komercyjne emitowane przez przedsiębiorstwa.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: