eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Gdzie inwestować oszczędności w 2007?

Gdzie inwestować oszczędności w 2007?

2007-07-19 12:25

Przeczytaj także: Lokaty strukturyzowane zamiast funduszy


Na koniec czerwca na naszym rynku funkcjonowało 362 funduszy inwestycyjnych zarządzających aktywami o wartości 139 mld zł. Fundusze te stosują różne strategie, inwestując w różnorodne aktywa na wielu rynkach. Niektóre wykorzystują odważne metody inwestowania, zbliżone do stosowanych przez fundusze hedgingowe. Każdy z nich charakteryzuje się określonym poziomem ryzyka inwestycyjnego oraz stopą zwrotu. Inwestor w zależności od osobistych preferencji może dobrać dla siebie odpowiedni fundusz. W ostatnim czasie, niczym po deszczu, wyrastają fundusze parasolowe. Pod takim parasolem kryje kilka subfunduszy o różnych profilach inwestycyjnych. W zależności od sytuacji rynkowej inwestor może przenosić aktywa pomiędzy poszczególnymi subfunduszami. Zaletą tego rodzaju wehikułów finansowych jest brak obowiązku płacenia podatku przy każdej zmianie subfunduszu, co jest głównym atutem marketingowym. Obowiązek podatkowy powstaje dopiero po zakończeniu inwestycji.

Chciałbym wspomnieć jeszcze o funduszach obligacji oraz akcji zagranicznych denominowanych w walutach obcych. Występuje tu problem ryzyka walutowego. Dotyczy to również tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych dystrybuowanych w naszym kraju, np. luksemburskich. Niejednokrotnie atrakcyjne stopy zwrotu są pomniejszane w wyniku umocnienienia złotego. Należy dodać, że w okresie ostatnich trzech lat kurs dolara spadł o 30% natomiast euro ponad 20%. Takie straty kursowe ponieśli inwestujący w fundusze denominowane w dolarach oraz euro. Stąd zamiast zysków pojawiły się straty. Dlatego też indeks obrazujący zyskowność funduszy inwestycyjnych za ostatnie 36 miesięcy prezentowany przez Analizy Online pokazuje stratę na funduszach denominowanych w dolarach 18,6% oraz 13,4% To niemiła wiadomość, w sytuacji, kiedy fundusze akcji denominowane w złotych w tym okresie zarobiły prawie 170%. Tak więc Kowalski osiągający przychody w swej narodowej walucie, posiadający jednostki funduszu denominowanego w dolarach czy euro, jest narażony na ryzyko walutowe. Inwestycje w takie fundusze mają sens, gdy przychody są osiągane w walucie obcej.

Inwestycje w fundusze inwestycyjne należy traktować, jako średnio lub długoterminowe. Zaleca się, aby horyzont inwestycji nie był krótszy niż trzy lata. Zaletą zdecydowanej większości funduszy jest wysoka płynność, tzn. szansa wyjścia z inwestycji w dowolnym momencie bez poniesienia z tego powodu straty. Pewne ograniczenia występują w przypadku funduszy zamkniętych, gdzie wycena i umorzenie udziałów nie odbywa się codziennie, lecz np. co miesiąc.

Inwestycje alternatywne

Wolne środki można dziś dobrze zainwestować również w aktywa poza rynkiem kapitałowym. Noszą one nazwę inwestycji alternatywnych. W pierwszej kolejności wskazać należy na inwestycje w nieruchomości. W ostatnich latach, szczególnie po naszej akcesji do Unii Europejskiej ich ceny wzrastają w oszałamiającym tempie, szczególnie w dużych aglomeracjach oraz miejscowościach o walorach turystycznych. Interesującą alternatywą jest zakup ziemi. Szczególnie wysoki potencjał może dać ziemia rolna, którą można kupić znacznie taniej niż działki budowlane. Po jej przekwalifikowaniu może być sprzedana z kilkakrotną „przebitką”. Może być ona przeznaczona również pod uprawy rolne, co pozwala uzyskać dochody z dopłat unijnych. W ostatnich czasach duże zyski osiągnęli inwestorzy nabywający działki rekreacyjne, znajdujące się nad brzegiem jezior, morza czy w górach.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: