eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Jaka inflacja w USA?

Jaka inflacja w USA?

2007-07-18 10:23

Jaka inflacja w USA?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Poza miarą inflacji w Stanach poznamy także liczbę rozpoczętych nowych budów i liczbę wydanych pozwoleń.

Przeczytaj także: Ministerstwo Pracy blokuje małżeńskie emerytury

Wprawdzie w oczach inwestorów najważniejsze wydaje się teraz nie tyle stan amerykańskiego rynku nieruchomości, co jakość portfela kredytów hipotecznych, ale i tak dane te wzbudzają zainteresowanie. Rynek spodziewa się, że w czerwcu rozpoczęto budowę 1,45 mln nowych domów.

Sprawa z inflacją jest prostsza - im niższa inflacja tym większe szanse na poluzowanie polityki monetarnej w przyszłości. Rynek spodziewa się, że inflacja za czerwiec wyniosła 0,1 proc., a bez cen żywności i paliw 0,2 proc. Nie mniej dziś rano notowania dolara spadają ze względu na obawy o odpływ kapitałów z USA związany z kłopotami banków i fundusze hedge, które zaangażowały się w finansowanie kredytów hipotecznych o niskiej wiarygodności.

SYTUACJA NA GPW


Sytuacja na GPW w ostatnich dniach daje spore pole do interpretacji. Z jednej strony mamy spadki małych i średnich firm, ale bez wyraźnego zwiększenia obrotów. Zniżka WIG20 także przebiega w sposób "kontrolowany". Jednak ta pewność inwestorów, że oto korekta zostanie lada moment zakończona, jest teraz słabością naszego rynku. Jego zachowanie w czasie spadków (brak większych obrotów w czasie odbić) nie wskazuje co prawda na determinację podaży, ale i kupujący nie mają wcale siły przebicia. Najważniejsze pytanie - jak zachowają się w tej sytuacji klienci funduszy inwestycyjnych - pozostaje na razie bez odpowiedzi. Ale jeśli spadek się pogłębi, odpowiedź może nadejść bardzo szybko. Czy ta zniżka może być wykorzystana przez klientów TFI do zakupów? Może, o ile nie okaże się, że wydali już wszystkie pieniądze w I półroczu, kiedy do TFI napłynęło 24 mld PLN.

GIEŁDY ZAGRANICZNE


Na wczorajszej sesji, główne indeksy amerykańskie atakowały nowe szczyty przy wysokich obrotach, trzeba jednak powiedzieć, że była to próba średnio udana. S&P nie zmienił się, a Dow Jones wprawdzie ustanowił nowy rekord, po wzroście o 0,2 proc., ale martwić może nieudany atak na poziom 14.000 pkt. Aby pokonać tę barierę, inwestorzy potrzebują dużo mocniejszego argumentu niż spekulacje o przejęciach, czy informacje o wykupie własnych akcji.

Brazylijski Bovespa wzrósł o 0,5 proc.

Nieudany atak na rekordy w Stanach rozczarował inwestorów w Azji, którzy realizowali zyski. Najwięcej stracił japoński Nikkei (1,1 proc.), głównie za sprawą eksporterów, którzy tracą na drożejącym jenie. Kospi stracił 1 proc., a Hang Seng był niżej o ok. pół procenta. Tradycyjnie, w odwrotnym kierunku porusza się indeks Shanghai Composite, który zyskał 1,1 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: