eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: indeks PCI core słabszy od oczekiwań

USA: indeks PCI core słabszy od oczekiwań

2007-07-02 11:02

W piątek reakcję rynków europejskich na słabe zachowanie giełd w USA było wejście w marazm z lekką tendencją do osuwania się. Rynek walutowy jednak nie próżnował.

Przeczytaj także: USA: wyższe rekomendacje dla Intela i Cisco

Kurs EUR/USD rósł. Niczego nie zmieniły publikowane przed południem dane europejskie. Były zresztą (inflacja dla strefy euro i indeksy nastroju) dokładnie zgodne z prognozami. Sesje zakończyły się (dzięki początkowi sesji w USA) blisko jednoprocentowymi wzrostami indeksów.

Zachowanie dolara i amerykańskich akcji było w piątek niezbyt zrozumiałe. Przede wszystkim dziwiło to, co działo się na rynku walutowym. Od rana kurs EUR/USD szybko rósł, mimo że nie było żadnych, poważnych powodów do takiego ruchu, a z pewnością nie do takiej skali wzrostu. Równie dziwnie zachowały się akcje w USA. O tym w szczegółach niżej, ale w ostatnim dniu półrocza, przy dobrych danych makro i sprzyjających informacjach ze spółek, tak słabe zachowanie giełd jest co najmniej dziwne.

Waham się, czy to pisać, ale cóż… Może trochę spiskowej teorii dziejów w sezonie ogórkowym nie zaszkodzi. Przypominam sobie jak dziwnie zachowywały się rynki przed atakiem na WTC w 2001 roku (choćby nurkujące ceny akcji linii lotniczych). Gdyby wtedy, ktoś zaczął coś podejrzewać to może do ataku by nie doszło. Chodzi mi oczywiście o to, że w piątek w samochodzie, w centrum Londynu znaleziono duży ładunek wybuchowy. Okoliczności tego znaleziska były wręcz kuriozalne. Potem znalazł się drugi podejrzany samochód, a potem zaczęto mówić o trzecim. W sobotę płonący samochód uderzył w drzwi lotniska w Glasgow. To oczywiście na rynki finansowe nie wpłynęło, ale wprowadzenie stanu najwyższego alertu w Wielkiej Brytanii może pogorszyć nastroje na rynkach w poniedziałek. Niby „normalka”, ale mnie to trochę dziwi. Tak nieudolni terroryści, zachowujący się gorzej niż dzieci? Nie potrafią odpalić żadnego z ładunków w ciągu wielu godzin? Na odległość pachnie to działaniem mającym na celu odwrócenie uwagi. Wcale się nie zdziwię, jeśli prawdziwy cel znajdzie się w USA. Wtedy to dziwne zachowanie amerykańskich aktywów miałoby sens. Jeśli jednak wkrótce nic się nie wydarzy (czego oczywiście należy sobie życzyć) to proszę potraktować ten akapit jako wyraz zawodowej podejrzliwości analityka, a nie paranoi ;-).

Wróćmy do realiów, czyli do danych makro. W maju wydatki i przychody Amerykanów wzrosły mniej niż tego oczekiwano (odpowiednio o 0,5 i 0,4 proc.). Bazowy wskaźnik wydatków osobistych też (PCE core) wzrósł mniej niż prognozowano (0,1 proc.). Takie dane co prawda nie zapowiadają kontynuacji ożywienia gospodarczego, ale inwestorzy byli bardzo zadowoleni, że presja inflacyjna zmniejsza się. Okazało się też, że indeks Chicago PMI, który pokazuje jak rozwijała się gospodarka w regionie Chicago co prawda spadł, ale mniej niż oczekiwano (z 61,7 do 60,2 pkt.). Ten indeks ostatnio zmienia się z miesiąca na miesiąc bardzo gwałtownie raz sygnalizując stagnację, a za chwilę szybki rozwój, ale rynek przyjął te dane życzliwie.

 

1 2 3

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: