eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Lokata czy fundusz inwestycyjny?

Lokata czy fundusz inwestycyjny?

2007-06-08 00:26

Przeczytaj także: Lokata terminowa czy fundusz pieniężny?


Jak widać, udział depozytów bankowych w strukturze naszych oszczędności jest nadal duży, jednak systematycznie spada i tendencja ta będzie utrzymywać się na rzecz funduszy inwestycyjnych, które zaczynają być postrzegane jako bardziej wyrafinowana i elastyczna forma inwestowania.

Zgodnie z przewidywaniami w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat z lokat bankowych do funduszy przepłynie około 70 mld zł, nie licząc nowych oszczędności. Wpływ na to ma przede wszystkim giełdowa hossa, ale oczekuje się, że ewentualne pogorszenie koniunktury na giełdzie spowoduje jedynie spowolnienie dynamiki inwestowania w fundusze inwestycyjne. Przemawiać za tym będzie także stopniowy spadek oprocentowania lokat bankowych.

Warto przy okazji zwrócić uwagę na reklamowane przez niektóre banki lokaty połączone z funduszami inwestycyjnymi.

W przypadku tego produktu środki wpłacane przez właściciela dzielone są na dwie części. Na ogół części te są równe (procentowo 50/50), ale spotykany jest również podział 40/60, czy 25/75.

Okres trwania lokaty wynosi tu od 3 do 12 miesięcy i najczęściej po tym okresie nie ma możliwości przedłużenia lokaty. Jej oprocentowanie waha się tutaj od ok. 3,6% do nawet 10%, z tym że im wyższe oprocentowanie, tym krótszy okres trwania lokaty bank może zaproponować.

Środki finansowe przeznaczone na część z funduszami inwestycyjnymi często wpłacane są na okres kilkakrotnie dłuższy niż lokata w tym produkcie. Zysk natomiast zależy od samych funduszy. Najczęściej są to fundusze akcyjne i należą do tej samej grupy kapitałowej co bank, dlatego też ich wybór jest niewielki.

Wcześniejsze zerwanie lokaty lub wypłata środków z funduszu często obarczone jest wyższymi opłatami manipulacyjnymi. Dodatkowo, ze względu na specyfikę takiego produktu, bank np. może obniżyć oprocentowanie lokaty w przypadku wcześniejszej wypłaty środków z połączonego z nią funduszu.

Należy pamiętać, że dostęp do zgromadzonego kapitału jest ograniczony. Dotyczy to zwłaszcza części środków w funduszu inwestycyjnym, które często muszą być zamrażane nawet na kilka lat. Zwiększa to ryzyko, że wartość tych środków na koniec okresu inwestycji będzie niższa niż w dniu jej rozpoczęcia, ponieważ nie można ich wypłacić nawet w okresie gorszej koniunktury na giełdzie papierów wartościowych.

Podsumowując, fundusze inwestycyjne są w tej chwili lepszą i bardziej elastyczną formą oszczędzania i pomnażania kapitału niż lokata terminowa, czy produkty będące połączeniem lokaty i funduszu. Niewątpliwie sprzyja temu dobra koniunktura, zwłaszcza na giełdzie papierów wartościowych. Sytuacja taka może potrwać jeszcze kilka lat, do momentu przesycenia rynku funduszy lub pojawienia się nowych i bardziej innowacyjnych sposobów inwestowania oszczędności.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: